گفتگو با عضو هیأت اعزامی گلبدین حکمتیار به کابل

گلبدین حکمتیار
Image caption آقای حکمتیار از رهبران عمده مخالفان دولت است

نمایندگان حزب اسلامی افغانستان (شاخه حکمتیار) که در حال حاضر در کابل به سر می برند، می گویند در صورتی که گفتگو های صلح همین طور به پیش برود، حاضرند برخی شرط های خود را تغییر دهند.

آنها که از گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی نمایندگی می کنند، طرح پانزده ماده ای را به دولت افغانستان ارائه کرده اند.

خواسته های مهم آنها خروج نیروهای خارجی از افغانستان ظرف یک سال آینده و تغییرات در مواد قانون اساسی این کشور است.

به گفته آنها، طالبان هم تا حد زیادی با طرح حزب اسلامی موافقت دارند.

هیات شش نفرى حزب اسلامى در طول چند هفته گذشته با رئیس جمهوری افغانستان و نمایندگان سازمان ملل و اتحادیه اروپا گفتگو کرده اند .

داود اعظمی رئیس دفتر بى بى سى در کابل با قریب الرحمان سعید، از اعضاى بلند پایه این هیأت مصاحبه ای را انجام داده و در آغاز از او پرسیده است که آنها چرا این زمان را براى آغاز مذاکرات با دولت مناسب دانسته اند؟

این طرح از سوی هیأت رهبری حزب اسلامی افغانستان و خود آقای حکمتیار، رهبر حزب ارائه شده تا بحران فعلی و در به دری افغانستان پایان یابد.

رهبری حزب اسلامی به این نظر است که راه حل بحران افغانستان، تنها خاتمه دادن به اشغال کشور از جانب نیروهای خارجی است که از سال ۲۰۰۱ به این طرف تحت نام مبارزه با تروریسم شروع شد.

هیأت شما به درخواست حکومت به کابل آمده یا به دعوت نیروهای خارجی و یا این ابتکار خود شما بوده که طرح حزب اسلامی را به گوش مردم برسانید؟ حکومت افغانستان اصرار داشت که هیاتی به کابل فرستاده شود تا با رئیس جمهوری روی بعضی مسائل گفتگو کند.

اما حزب اسلامی با فرستادن هیأتی باید طرحی تهیه می کرد که در آن جامعه مدنی، حکومت افغانستان، پارلمان، احزاب سیاسی و شخصیت های سیاسی و همه را تحت یک برنامه به نام "میثاق نجات ملی" دور هم جمع کند.

ما می خواهیم که همه با یک صدا به نیروهای خارجی بگوییم که مشکل افغانستان را خود ما حل می کنیم و نیازی به حضور شما نیست.

شما خواستار خروج نیروهای خارجی از افغانستان شدید و در طرح شما زمان کمی برای خروج آنها در نظر گرفته شده است که ناممکن به نظر می رسد، دلیل آن چه است؟

این طرح در نیمه های ماه دسامبر سال گذشته تهیه شد و ما برای ارائه آن به مردم حالا را مناسب دیدیم.

در این طرح گفته شده که نیروهای خارجی از ماه جولای امسال روند خروج را آغاز کنند و تا ماه جولای ۲۰۱۱ نیروهای شان را از ولایات افغانستان به پایگاه های مرکزی شان فرابخوانند و آهسته آهسته از این کشور بیرون شوند.

اما امکان بحث روی این جدول زمانی وجود دارد تا رضایت همه حاصل شود و از طرفی هم خروج نیروهای خارجی آبرومندانه صورت گیرد.

شما گفتید که در این طرح تغییراتی خواهد آمد، خب، حزب اسلامی تا چه زمانی می تواند حضور نیروهای خارجی را در افغانستان تحمل کند؟

ما واکنش آنها را می بینیم که چگونه با ما برخورد می کنند. خب، اگر ما، حکومت، جامعه مدنی، احزاب سیاسی و پارلمان افغانستان یک جا با نیروهای خارجی گفتگو کنیم طبعاً یک راه حلی پیدا خواهد شد.

به هر حال، ما پیشنهادهای آنها را به رهبری حزب، بخصوص به محترم حکمتیار منتقل می کنیم. او و شورای اجرائیه حزب در این مورد تصمیم می گیرند.

مردم افغانستان از سال های ۱۹۹۰ تجارب تلخی دارند، خوب اگر نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند، بسیاری نگران هستند که احتمالا بار دیگر جنگ های میان گروهی در این کشور شعله ور خواهد شد، آیا شما نگران چنین موضوعی نیستید؟

به هر حال، اگر این نیروها مثل ارتش شوروی (سابق) به شکل ناگهانی از افغانستان خارج شوند، طبیعتاً این نگرانی وجود دارد.

در زمان خروج روس ها ما یک نظام درست نداشتیم، اما در حال حاضر اگر نیروهای خارجی تحت یک جدول زمانی معقول و بر اساس تفاهم از این کشور خارج شوند، این مشکل پیش نخواهد آمد.

در ماده چهارم طرح ما هم آمده که حکومت و پارلمان تا زمانی به کار شان ادامه می دهند که طبق این طرح انتخابات برگزار شود و تا حکومت و شورای منتخب جدید روی کار بیاید.

در این طرح تداوم حکومت و پارلمان تضمین شده است.

طالبان هم می خواهند که نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند، آیا تا حال میان شما و طالبان در این مورد تماس هایی برقرار شده است؟ نظر آنها در مورد طرح شما چه است؟

بله، اکثراً با آنها تماس های مستقیم و غیرمستقیم داریم و تقریباً خواسته آنها هم مشابه خواسته ما است، ولی این که واکنش های دیگر آنها چیست، تا کنون خبر ندارم.

با آغاز بحث ها برای زمینه سازی مذاکرات مستقیم، شماری از رهبران و فرماندهان طالبان در پاکستان بازداشت شدند، به نظر شما این دستگیری ها چه تاثیراتی در روند صلح خواهد داشت؟

طبیعتاً اثرات منفی خواهد داشت. دستگیری طالبان در پاکستان، موضوع حساسی است، ولی از جزئیات دستگیری آنها خبر ندارم.

اما به نظر من، اگر کشورهای همسایه و کشورهای دیگر تصمیم بگیرند که امنیت در افغانستان تامین شود، این به سود همه ما خواهد بود. شما خواهان تغییرات در قانون اساسی افغانستان شده اید، در حالی که قانون اساسی از سوی پارلمان، احزاب سیاسی از جمله شاخه حزب اسلامی که در این کشور به شکل قانونی فعالیت دارد، تایید شده است. شما مشخصا خواستار چه تعدیلاتی هستید؟ پیشنهاد ما این است که قانون اساسی افغانستان به ترمیم و تعدیلاتی نیاز دارد. به نظر ما، باید قانونی که از سوی حزب اسلامی افغانستان ساخته شده و قانونی که از جانب طالبان تدوین یافته از سوی یک کمیسیون با قانون اساسی افغانستان یک جا بررسی شود و بعد توسط لویه جرگه قانون جدیدی تصویب شود.

شما خواهان تعدیل کدام ماده قانون اساسی هستید؟

مواد زیادی هست. به گونه مثال، پیشنهاد حزب اسلامی این است که در پارلمان باید تنها یک مجلس باشد. یعنی مجلس نمایندگان و مجلس سنا یکی شوند و این هم به خاطر این است که وضعیت اقتصادی ما تقاضای دو مجلس را نمی کند.

ما همچنین می خواهیم که مردم به احزاب رای بدهند. حالا تمام اعضا و احزاب در پارلمان فردی هستند.

مطالب مرتبط