روزنامه های کابل: شنبه، ۷ حمل

ادامه گفتگوهای نمایندگان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار با مقام های دولتی، از موضوع های عمده مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

یک هیات پنج نفری حزب اسلامی از چند روز پیش در کابل است و با شماری از مقام های دولتی، از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری گفتگو کرده است. هشت صبح حضور هیات حزب اسلامی در کابل را به نحوی با دستگیری شماری از فرماندهان طالبان در پاکستان و جنگ میان این حزب و طالبان در بغلان که دهها کشته بجا گذاشت، مرتبط دانسته است.

به نوشته روزنامه، در حالی پاکستان برخی از رهبران طالبان را که قصد گفتگو با دولت افغانستان را داشتند بازداشت کرد، "نمایندگان حزب اسلامی را به کابل فرستاده است." به نظر نویسنده، آقای کرزی در آغاز روند گفتگو با رهبران بازداشتی طالبان "نقش بیشتر" داشته است.

به نظر هشت صبح، جنگ طالبان و حزب اسلامی در ولایت شمالی بغلان هم زمینه را برای گفتگو میان دولت آقای کرزی و حزب اسلامی بیشتر مساعد کرد.

این روزنامه در ادامه افزوده که شاید کسی با نفس مذاکره مخالف نباشد، اما تلاش جناح های مختلف بر این هدف متمرکز است که "ابتکار مذاکرات" را در دست داشته باشد.

آرمان ملی در مقاله مفصلی نوشته حزب اسلامی و رهبر آن، گلبدین حکمتیار به همان پیمانه که جنگ را تجربه کرده، صلح و آشتی را هم تجربه کرده است. هر چند نویسنده افزوده که این صلح و آشتی "جنگ های خونین و حتی سقوط حریف" را در پی داشته است.

به نظر نویسنده، طرح پانزده ماده ای حزب اسلامی که اخیراً برای گفتگو با دولت ارائه کرده، با طرح هایی که این حزب برای مصالحه با دولت دکتر نجیب الله و برهان الدین ربانی مطرح کرده بود، شباهت دارد.

به نوشته روزنامه، تشکیل حکومت موقت، خروج نیروهای مسلح از کابل و نیروهای خارجی از افغانستان، برگزاری انتخابات آزاد تحت نظر کمیسیون بی طرف در گذشته هم از سوی حزب مطرح شده بود.

به نظر نویسنده آرمان ملی، آقای حکمتیار در پی بازداشت شماری از رهبران طالبان در پاکستان، اعتمادش به دستگاه اطلاعات پاکستان را از داده و شاید فکر کند که روزی او هم بازداشت و به آمریکایی ها تحویل داده شود. نویسنده این امر را هم محتمل دانسته که او شاید با آغاز گفتگو با دولت کابل، قصد گرفتن امتیاز بیشتر از پاکستان را داشته باشد.

سروش ملت در مطلب اصلی خود با اشاره به گفتگوها میان نمایندگان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار با مقامهای دولتی، نوشته که پیوستن این گروه به دولت می تواند دیگر مخالفان را به "انزوا" بکشاند.

روزنامه تاکید کرده که گفتگو با هر جریان مخالف، که منجر به پذیرفتن قانون اساسی، ارزشهای دموکراتیک و صلح پایدار شود، "اقدام نیک" است. باختر با اشاره با اعلام جدول زمانی انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان نوشته که حق مردم برای انتخاب "افراد شایسته" برای ورود به "خانه ملت" به آسانی میسر نمی‌شود.

به نوشته باختر، هنوز سطح پایین آگاهی مردم، نقش نامشروع زر و زور، محدودیت منابع مالی و فنی در برگزاری انتخابات، از مشکلات عمده در این زمینه شمرده می‌شود.

نویسنده در ادامه افزوده که هر چند یک شبه نمی‌توان به "آرزوهای بزرگ" دست یافت، اما برگزاری انتخابات مجلس با همه "نقص‌ها و کمبودهای احتمالی آن" هم "موفقیت" به شمار می‌رود.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که برگزاری انتخابات سراسری، آزاد و عادلانه با چالش های زیادی، از جمله ناامنی و تقلب احتمالی مواجه است.

به نظر نویسنده، در برخی از مناطق به دلیل ناامنی برگزاری انتخابات "ناممکن" است و به همین دلیل در انتخابات ریاست جمهوری ماه آگوست سال گذشته، میزان آرای شمرده شده در این گونه مناطق بالاتر از میزان مشارکت رای دهندگان بوده که حاکی از "تقلب گسترده" است.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان در ادامه افزوده که تقلب در انتخابات گذشته به این نگرانی در میان مردم دامن زده که احتمالاً در انتخابات آینده مجلس هم تقلب شود و شاید افرادی خلاف خواست رای دهندگان وارد مجلس شوند. روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود تاکید کرده باید برای افزایش نقش چین در بازسازی افغانستان کار بیشتر و دقیق‌تر صورت گیرد.

به نوشته انیس، افغانستان به کالاهای وارداتی چین به عنوان بزرگترین اقتصاد آسیایی نیاز دارد و میلیون‌ها افغان در شمار مصرف‌کنندگان این کالاها قرار دارند.

این روزنامه افزوده که جلب و گسترش روابط اقتصادی با چین از نیازهای قابل فهم است و این روابط در بخش‌های کشاورزی و دامداری هم باید توسعه یابد.

مطالب مرتبط