سفر کرزی به ایران برای شرکت در جشن نوروزی

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی در همه برنامه‌های مرتبط با "جشن جهانی نوروز" شرکت خواهد کرد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به دعوت محمود احمدی نژاد، همتای ایرانی خود برای شرکت در 'جشن جهانی نوروز' به تهران سفر کرده است.

در اعلامیه دفتر سخنگوی آقای کرزی آمده، رئیس جمهوری افغانستان بامداد روز شنبه، ۷ حمل/فروردین کابل را به قصد پایتخت ایران ترک کرد. او هم اکنون در تهران بسر می برد.

گفته می شود در این جشن روسای جمهوری تاجکستان، ترکمنستان و عراق و همچنین نمایندگان ۲۰ کشور منطقه، که جشن نوروز در آنها برگزاری می شود شرکت می کنند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارم حوت/اسفند نوروز را به عنوان یک مناسبت جهانی به رسمیت شناخت.

جشن نوروز کشورهایی که اصطلاحاً "حوزه نوروز" شناخته می شود، از جمله افغانستان، ایران، تاجکستان، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، پاکستان و ترکیه برگزار می شود.

دفتر آقای کرزی گفته است او در این سفر یک روزه با مقام های ارشد ایرانی، از جمله آیت الله خامنه ای، رهبر ایران و محمود احمدی نژاد دیدار و گفتگو خواهد کرد. قرار است کرزی با شماری از رهبران منطقه که در این جشن شرکت می کنند هم گفتگوهای جداگانه داشته باشد.

پیش از این محمود احمدی نژاد به کابل سفر کرده و در سخنانی که در نشست خبری با همتای افغان خود اظهار کرد، واکنش های گسترده ای را در محافل سیاسی و رسانه ای افغانستان برانگیخت.

آقای احمدی نژاد در این نشست حضور نیروهای خارجی، از جمله آمریکایی در افغانستان را به شدت مورد انتقاد قرار داد و آمریکا را متهم به حمایت از "تروریسم" کرد.

دولت افغانستان با هر دو کشور ایران و آمریکا روابط نزدیکی دارد. دولت افغانستان آمریکا را "متحد و همکار استراتژیک" خود می داند و ایران به عنوان کشور همسایه افغانستان کمک های قابل توجهی را برای بازسازی این کشور اختصاص داده است.

ایران و آمریکا در سه دهه گذشته روابط خوبی با هم نداشته اند.