روزنامه های کابل: یکشنبه ۸ حمل

تلاشها برای مذاکرات صلح، سفر حامد کرزی به کشورهای همسایه و تجلیل از روز ملی المپیک، در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب داشته است.

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته است که سازمان ملل متحد در نظر دارد اخضر براهیمی، فرستاده سابق این سازمان به افغانستان را یک بار دیگر راهی این کشور کند.

آقای براهیمی پس از اجلاس بن و تشکیل دولت جدید به رهبری حامد کرزی در افغانستان، نمایندگی سازمان ملل متحد در این کشور را برعهده داشت و از چهره های مهم تحولات پس از طالبان بود.

روزنامه آرمان ملی نوشته که تصمیم سازمان ملل متحد به اعزام دوباره آقای براهیمی به افغانستان نشان می دهد که سازمان ملل متحد "برای دور تازه ای در افغانستان آماده می شود."

این روزنامه اعزام آقای براهیمی به افغانستان را به تلاشها برای مذاکره و آشتی با طالبان مرتبط دانسته و افزوده که آقای براهیمی با شناختی که از افغانستان دارد، احتمالا در عملی کردن مذاکرات با مخالفان، نقش خواهد داشت.

روزنامه ویسا به رفت و آمد مقامات عالی رتبه کشورهای همسایه به افغانستان و از افغانستان به کشورهای همسایه در هفته های اخیر پرداخته و این سفرها را برای بهبود روابط افغانستان با کشورهای همسایه مفید دانسته است.

این روزنامه نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در سفرهای خود به پاکستان، چین و ایران، پیام دوستی مردم افغانستان را با خود انتقال داد و این چیزیست که به نوشته روزنامه، برای آینده روابط افغانستان با همسایه هایش با ارزش است.

نویسنده افزوده که تلاش برای بهبود روابط افغانستان با کشورهای همسایه، هرگز به معنای تیره شدن روابط این کشور با متحدان غربی اش نیست.

روزنامه چراغ به بهانه "روز ملی المپیک" از نهادهای مسئول دولتی در افغانستان انتقاد کرده که تلاشی برای ایجاد فضای سالم ورزشی در این کشور به خرج نداده اند.

این روزنامه نوشته که "تقدیر" از ورزشکاران افغانستان، کار خوبی است اما هرگز کافی نیست.

مطالب مرتبط