سفر غیر منتظره اوباما به افغانستان

باراک اوباما
Image caption این اولین سفر قای اوباما به افغانستان از زمان ریاست جمهوریش تا کنون است.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در سفری غیر منتظره وارد کابل پایتخت افغانستان شده است.

این اولین سفر آقای اوباما به افغانستان از زمان به قدرت رسیدنش به عنوان رئیس جمهوری آمریکا است.

بر اساس گزارشها قرار است آقای اوباما با مقامات ارشد دولتی و نظامی افغانستان دیدار و گفت و گو کند. همچنین گفته شده است که وی با تعدادی از نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان دیدار خواهد کرد.

به دلایل امنیتی سفر آقای اوباما از قبل اعلام نشده بود و گزارشها حاکیست که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، چند ساعت قبل از ورود آقای اوباما به افغانستان از این سفر با خبر شده است.

سفر آقای اوباما به افغانستان در زمانی صورت می گیرد که این کشور در حال آغاز استراتژی جدید خود در منطقه است که بخشی از آن بر افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان مبتنی است.

آقای اوباما در ماه دسامبر سال گذشته میلادی دستور اعزام 30 هزار نیروی تازه نفس به افغانستان را صادر کرد.

به گفته مقامات افغان آقای اوباما از طرح مذاکره با طالبان که در اواخر ماه ژانویه در کنفرانس لندن از سوی مقامات افغانستان مطرح شد حمایت کرده است.

در عین حال آمریکا اخیرا مذاکراتی "استراتژیک" با پاکستان انجام داده است که یکی از محورهای اصلی آن کمک پاکستان به حل مساله افغانستان در چارچوب استراتژی آمریکا در منطقه است.

نیروهای آمریکایی در عین حال عملیاتی را در ولایت آشوب زده هلمند در جنوب افغانستان رهبری کردند. بر اساس گزارشها قرار است عملیاتی مشابه در ولایت قندهار نیز صورت گیرد.

به گفته خبرنگاران آقای اوباما از برخی از استراتژیهای دولت آقای کرزی ناخرسند است. همین خبرنگاران می گویند که به نظر می رسد علاوه بر موارد نظامی-امنیتی آقای اوباما درباره فساد و قاچاق مواد مخدر در افغانستان با مقامات افغانستان گفت و گو کند.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید آمریکا گفته است که آقای اوباما در این سفر در نظر دارد تا از نزدیک تحولات را بررسی کند.

مطالب مرتبط