نشریات کابل: دوشنبه 9 حمل

بسیاری از روزنامه های چاپ امروز کابل، عکسها و گزارشهایی از سفر غیرمنتظره باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به افغانستان را در صفحات نخست خود چاپ کرده و به همین بهانه، به مشکلات افغانستان و نقش جامعه جهانی در آن پرداخته اند.

روزنامه افغانستان سفر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به کابل را نشانه "عزم جدی آمریکا" در زمینه حمایت از افغانستان دانسته و افزوده که این سفر، پیامهای مهمی را به همراه داشت.

روزنامه نوشته که آقای اوباما در سفر به افغانستان نسبت به موفقیت جنگ علیه تروریسم ابراز خوشبینی کرد و همزمان تاکید کرد که آمریکا اجازه نخواهد داد تا طالبان دوباره به قدرت بازگردند.

روزنامه افزوده که آقای اوباما، در عین حال به ادامه کمک به تقویت نیروهای امنیتی افغانستان و تلاش باری بهبود زندگی مردم این کشور نیز تاکید کرد و به باور نویسنده، خبر خوشی برای مردم افغانستان تلقی می شود.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود با اشاره به مقاومت طالبان در برابر هزاران سرباز بین المللی در افغانستان، نوشته که با افزایش تعداد سربازان آمریکایی در این کشور، تعداد تلفات سربازان خارجی نیز افزایش یافته است.

نویسنده به این باور است که افزایش تلفات سربازان خارجی، در آستانه آمادگی ها برای مذاکره و گفتگو با طالبان، می تواند به شدت به نفع گروه طالبان بی انجامد.

هشت صبح افزوده که طالبان با تشدید مقاومت خود در برابر نیروهای خارجی و وارد کردن تلفات به آنها، در پی امتیازگیری بیشتری از مذاکرات صلح خواهند بود.

این روزنامه همچنین به عوامل و منابع بیرون مرزی که به طالبان کمک می کند تا از برابر نیروهای خارجی مقاومت کنند اشاره کرده و نوشته که جامعه جهانی باید ریشه این منابع را در بیرون از مرزهای افغانستان بخشکاند.

روزنامه اراده نیز به همین موضوع پرداخته و نوشته که افزایش تلفات سربازان خارجی و عدم موثریت عملیات های نظامی در افغانستان، ثابت می کند که مشکل افغانستان از راه نظامی حل نمی شود.

این روزنامه نوشته که هزاران سرباز افغان و خارجی در جنوب افغانستان مشغول عملیات نظامی هستند اما هیچ یک از این مناطق تا حالا به کلی از وجود طالبان پاکسازی نشده است.

اراده از جامعه جهانی خواسته که با افغانستان، همراه با برنامه منظم و سنجیده شده برخورد کرده و به این کشور "از دید عقلانی نگاه کنند."

روزنامه سرنوشت از تاخیر در معرفی وزرای جدید به مجلس نمایندگان انتقاد کرده و پرسیده که تا چه زمانی قرار است وزارتخانه ها از سوی "وزرای سرپرست" رهبری شوند؟

این روزنامه نوشته که عدم معرفی وزرای جدید، اجراات در وزارتخانه های مختلف را با کندی روبرو کرده، در حالی که به نوشته روزنامه، حکومت افغانستان هیچ توجیهی هم برای تاخیر در معرفی وزرای جدید به مجلس ندارد.

مطالب مرتبط