رئیس ستاد ارتش آمریکا: ایران به قندهار اسلحه فرستاده است

دریاسالار مایک مولن
Image caption دریاسالار مولن گفت که نسبت به گسترش نفوذ طالبان در منطقه نگران است

یک مقام ارشد ارتش آمریکا از ارسال اسلحه از ایران به جنوب افغانستان خبر داده است.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، گفته است که به تازگی اطلاع یافته "محموله های بزرگ اسلحه" از ایران به ولایت قندهار، در جنوب افغانستان فرستاده شده است.

دریاسالار مایک مولن که با کابل سفر کرده، در گفتگو با خبرنگاران گفت نگرانی هایی در باره "نفوذ در حال افزایش" ایران در منطقه وجود دارد.

او گفت: "ایران تلاش می کند نفوذش را در منطقه افزایش دهد."

رئیس ستاد ارتش آمریکا اظهار داشت "شب گذشته از انتقال محموله بزرگ اسلحه از ایران به ولایت قندهار آگاه شدم. در چند سال گذشته من متوجه علاقمندی ایران برای نفوذ بیشتر در منطقه بوده ام و این برای من نگران کننده است."

ولایت قندهار در جنوب افغانستان در سالهای اخیر یکی از مراکز فعالیت شورشیان طالبان بوده است.

انتظار می رود به زودی عملیات مشترک نیروهای ناتو و ارتش ملی افغانستان برای پاکسازی این ولایت از طالبان آغاز شود.

دریاسالار مولن در مورد رابطه احتمالی بین ارسال سلاح به قندهار و آغاز عملیات نظامی در این ولایت ابراز نظری نکرد، اما همزمانی سخنان او با آمادگی ناتو برای آغاز عملیات مشترک در قندهار بر حساسیت اتهام علیه ایران می افزاید.

نظامیان ناتو اعلام کرده اند که انتظار می رود عملیات پاکسازی قندهار در ماه ژوئن و قبل از فرارسیدن ماه رمضان به اجرا گذاشته شود.

پیش از این نیز مقامات آمریکایی در مورد نقش احتمالی ایران در تقویت و تجهیز گروه طالبان در برابر نیروهای خارجی در افغانستان ابراز نگرانی کرده بودند.

اگرچه دولت ایران با حضور نظامی غرب در افغانستان مخالف است اما همواره اتهام حمایت و کمک به طالبان را به شدت تکذیب کرده است.

جمهوری اسلامی ایران در عین حال با دولت افغانستان روابط دوستانه ای دارد و رئیس جمهوری این کشور از نخستین کسانی بود که پیروزی حامد کرزی در انتخابات دومین دوره ریاست جمهوری او را تبریک گفت.

مطالب مرتبط