فرستاده سازمان ملل اتهامات کرزی در مورد تقلب را رد کرد

پیتر گالبریت
Image caption آقای گالبریت اتهامات حامد کرزی را ادعایی "فوق العاده" توصیف کرد

یک فرستاده سابق سازمان ملل در افغانستان ادعاهای حامد کرزی رئیس جمهوری این کشور دایر بر اینکه ناظران خارجی مسئول تقلب در انتخابات بحث انگیز سال گذشته بودند را رد کرده است.

آقای کرزی پیتر گالبریت و گن فیلیپ موریلون سرپرست هیات ماموریت اتحادیه اروپا در افغانستان را به مشارکت در توطئه ای برای نصب یک دولت دست نشانده در کشورش متهم کرده است.

آقای گالبریت رئیس جمهوری افغانستان و بعضی از مقام های انتخاباتی را به تقلب متهم کرده بود.

در پی بازشماری آرا در انتخابات سال گذشته بیش از یک میلیون رای باطل شد که بیشتر آنها به نام آقای کرزی ثبت شده بود.

آقای کرزی گفت که "هیچ شکی در مورد تقلب گسترده" در انتخابات ریاست جمهوری و ولایتی افغانستان وجود ندارد.

او به خصوص آقای گالبریت - معاون وقت دفتر ماموریت سازمان ملل در افغانستان - را به دادن جزئیات به رسانه های بین المللی در تلاشی برای خراب کردن نام او متهم کرد.

آقای کرزی گفت: "این نه تقلبی توسط افغان ها، بلکه تقلبی توسط خارجی ها، تقلب آقای گالبریت یا موریلون بود و آرای ملت افغان در کنترل یک سفارتخانه بود."

آقای گالبریت گفت که این حرف که سازمان ملل دست به سازماندهی تقلب در انتخابات بزند "بی اساس" است.

او به بی بی سی گفت که این سخن که سازمان ملل آرای انتخاباتی را دزدیده یادآور تقلبی است که بر انتخابات سایه افکند.

آقای گالبریت، که یک دیپلمات سابق آمریکایی است، سال گذشته پس از آنکه ادعا کرد سازمان ملل به اندازه کافی برای مقابله با تقلب در انتخابات نمی کوشد برکنار شد.

کشمکش قدرت

آقای کرزی هم اکنون درگیر کشمکش قدرت با مجلس این کشور بر سر تلاش او برای داشتن حق نصب کلیه ناظران فرآیند انتخاباتی افغانستان است.

او در انتخابات سال 2009 در دور اول رای گیری برنده نشد، اما به دنبال چند ماه جدل و مشاجره، پس از کناره گیری رقیبش در دور دوم پیروز اعلام شد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی متوجه تخلفاتی شد. از جمله اینکه مراکزی بود که مشارکت در آنها بیش از صد در صد بود، و در مواردی هم آرایی از مراکزی شمرده شده بود که در روز رای گیری تعطیل بودند.

آقای کرزی یک روز پس از آن اظهار نظر می کرد که مجلس افغانستان تلاش او برای ایجاد یک نهاد نظارت بر انتخابات که همه اعضای آن افغان باشند را رد کرد.

دیوید لوین خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید این سخنان نشان می دهد که رئیس جمهوری افغانستان تلاش خواهد کرد اگر بتواند حرف خود را به زور به کرسی بنشاند که همان تلاش برای به دست گرفتن کنترل فرآیند انتخاباتی است.

خبرنگار ما می گوید که این موضع گیری او را در مسیر برخورد با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا قرار خواهد داد، کسی که به آقای کرزی فشار آورده است شیوه هایش را اصلاح کند و با فساد دولتی بجنگد.

دفتر سازمان ملل در کابل درباره اظهارات آقای کرزی واکنش نشان نداده است.

مطالب مرتبط