به روز شده:  22:07 گرينويچ - جمعه 02 آوريل 2010 - 13 فروردین 1389

آمریکا از سخنان کرزی ابراز نگرانی کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در تماس تلفنی با وزیر امورخارجه آمریکا درباره "نگرانی" ایالات متحده از سخنان اخیر خود ابراز تعجب کرده است.

آقای کرزی در سخنانی در روز پنجشنبه ناظران سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا را به "تقلب گسترده" در انتخابات سال گذشته افغانستان متهم کرده بود.

سخنان آقای کرزی با واکنش مقام های آمریکایی مواجه شد و رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید آن را "نگران کننده" دانست.

کارل آیکنبری، سفیر ایالات متحده در کابل نیز با آقای کرزی دیدار کرد تا در این باره از او توضیح بخواهد.

به گفته پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، آقای کرزی پس از دیدار با کارل آیکنبری با هیلاری کلینتون تماس گرفت تا موضع خود را مشخص کند.

به گفته آقای کراولی، آقای کرزی در این گفتگو بر تعهد خود به ادامه همکاری دو کشور تاکید کرد و از خدمات جامعه بین المللی قدردانی کرد.

خانم کلینتون هم در این مکالمه از آقای کرزی خواست به جای بازگشت به گذشته، رو به جلو نگاه کند.

منابع خبری همچنین از ابراز تعجب حامد کرزی از واکنش آمریکا به سخنانش خبر داده اند.

تقلب گسترده خارجی

گیبز

حامد کرزی در سخنان روز پنجشنبه خود مقام های سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا را به توطئه برای به روی کار آوردن یک حکومت دست نشانده در کشورش متهم کرد.

آقای کرزی در سخنان خود گفته بود که جای هیچ شک نیست که تقلب گسترده ای در انتخابات سال گذشته کشورش رخ داده و پیتر گالبرایت، معاون سابق نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل و ژنرال فیلیپ موریون، رئیس هیات ناظران اتحادیه اروپا را در این رابطه متهم کرد.

آقای کرزی گفت: "این تقلب به دست افغان ها صورت نگرفت، این تقلب خارجی ها بود، تقلب گالبرایت و موریون بود و آرای ملت افغانستان در کنترل یک سفارتخانه بود."

رابرت گیبز با ابراز نگرانی از سخنان آقای کرزی گفت: "ما در پی توضیحات آقای کرزی درباره ماهیت این سخنان هستیم."

آقای گیبز ادامه داد: "فکر می کنم آقای اوباما آخر هفته گذشته (در دیدار از کابل) به طور واضح به آقای کرزی درباره اقدام های لازم برای بهبود حکومت و مبارزه با فساد برای مقابله با مشکلات آن کشور توضیح داده بود."

باراک اوباما یکشنبه پیش به کابل سفر کرد. این نخستین دیدار او از افغانستان به عنوان رئیس جمهوری آمریکاست.

آقای اوباما در این سفر ضمن ابراز حمایت کامل از آقای کرزی بر اهمیت مبارزه با فساد و سایر مشکلات افغانستان تاکید کرد.

آقای کرزی در حال حاضر با پارلمان افغانستان بر سر اصلاح قانون انتخابات و محدود کردن انتخاب ناظران انتخاباتی از میان شهروندان این کشور دچار مشکل شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.