نیروهای آلمانی به اشتباه پنج سرباز افغان را کشتند

نیروهای ناتو
Image caption سربازان آلمانی در افغانستان بخشی از نیروهای ناتو (آیساف) در این کشور را تشکیل می دهند

نیروهای آلمانی در افغانستان می گویند در جریان درگیری با شورشیان طالبان در شمال افغانستان، پنج سرباز افغان را به اشتباه کشته اند.

سربازان آلمانی که بخشی از نیروهای ناتو در افغانستان (آیساف) را تشکیل می دهند می گویند شب گذشته هنگامی که سرنشینان دو خودروی غیرنظامی که به آنان نزدیک می شد دستور ایست را نادیده گرفتند، آنها دست به تیراندازی به سوی خودروها زدند.

هنوز روشن نیست به چه دلیل سربازان افغان دستور ایست را نادیده گرفته بودند.

آیساف در بیانیه ای که انتشار داده از این حادثه ابراز تاسف کرده و گفته است اگر چه نیروهایش به انحاء مختلف در صدد متوقف کردن خودروهای سربازان افغان برآمده بودند، آنها به پیشروی ادامه داده بودند.

روز گذشته 2 آوریل، سه سرباز آلمانی در جریان درگیری شدید با شورشیان طالبان در شمال افغانستان کشته شدند.

در این حادثه که در نزدیکی چهاردره در جنوب غرب شهر قندوز رخ داد، چند سرباز آلمانی نیز مجروح شدند.

در طول درگیری ها نیروهای آلمانی و ماموران پلیس افغان به مدت یک ساعت با شورشیان طالبان درگیر شدند ولی سه ساعت بعد زد و خوردها دوباره از سر گرفته شد.

آلمان پس از آمریکا و بریتانیا دارای بیشترین تعداد سرباز در افغانستان است و تعداد سربازانش در این کشور به بیش از چهار هزار نفر می رسد.

بیشتر مردم آلمان با ماموریت سربازان این کشور در افغانستان مخالفند.

ولی در ماه فوریه گذشته پارلمان آلمان رای داد که تعداد سربازان آلمانی در افغانستان 850 نفر افزایش یافته و به 5 هزار و 350 نفر برسد.

در سپتامبر سال گذشته هنگامی که فرماندهان آلمانی در افغانستان دستور حمله هوایی نیروهای ناتو به دو کامیون ربوده شده حامل سوخت را دادند، ده ها غیر نظامی افغان کشته شدند.

این حادثه موجب بروز ,یک جار و جنجال سیاسی در آلمان شد که هنوز هم ادامه دارد.

مطالب مرتبط