نشریات کابل: یکشنبه 15 حمل

انتقاد تند حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از "خارجی ها" و اتهام دست داشتن در تقلب های انتخاباتی افغانستان و واکنش آمریکا در این مورد، موضوع اصلی بازتاب یافته در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه ماندگار که از رسانه های منتقد حکومت به رهبری حامد کرزی در افغانستان است، سرمقاله خود را به صحبت تلفنی حامد کرزی با هیلاری کلنتون، وزیر خارجه آمریکا اختصاص داده است.

آقای کرزی اخیرا در پی انتقاد تند از "خارجی ها" در مورد "دست داشتن در تقلب های انتخاباتی افغانستان" با وزیر خارجه آمریکا تلفنی صحبت کرده و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که آقای کرزی در این مکالمه، با قدردانی از همکاری جامعه جهانی با افغانستان، بر ادامه همکاری میان آمریکا و افغانستان تاکید کرد.

روزنامه ماندگار این سخنان را ناشی از "پشیمانی" حامد کرزی از آنچه که در انتقاد از "خارجی ها" بر زبان آورده بود، تلقی کرده و نوشته که چنین موضعگیری ها از سوی آقای کرزی، بر اعتماد او نزد آمریکا و جامعه جهانی آسیب می زند.

روزنامه هشت صبح نسبت به "عواقب اظهارات احساساتی" حامد کرزی هشدار داده و نوشته که آقای کرزی حالا در پی "ماست مالی" موضوع برآمده است.

نویسنده با اشاره به اظهارات سخنگوی ریاست جمهوری که گفته است اظهارات آقای کرزی "سوء تعبیر" شده، نوشته که این اظهارات واضح تر از آن بود که جای سوء تعبیر در آن باقی باشد.

هشت صبح نوشته، آقای کرزی واضحا غرب را به دست داشتن در تقلب های انتخاباتی افغانستان متهم کرد و افزوده که اگر تمامی واژه های را که در سخنرانی آقای کرزی به کار رفته بود، از نو معنا هم کنیم، باز هم معنا و تعبیر سخنان او تغییر نمی کند.

روزنامه چراغ نوشته که اتهامات آقای کرزی به نشانی غرب، برای این کشورها که به تعبیر روزنامه "رژیم در حال انزوا و آغشته به فساد" افغانستان را با "خون و گوشت فرزندان شان" سر پا نگهداشته اند، "تلخ و باور نکردنی" است.

این روزنامه نوشته که آقای کرزی، روابط رسمی افغانستان با آمریکا را بر مبنای "تمایلات فردی" خود برقرار کرده که به نوشته چراغ، هر زمان خواست آن را بر هم می زند و هر زمان خواست آن را ترمیم می کند.

روزنامه سرنوشت اقدامات اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از جمله "اصلاح قانون انتخابات" را اقداماتی در راستای منافع ملی افغانستان دانسته و اما نوشته که برخی از این اقدامات، برای غرب و به ویژه آمریکا خوش آیند نبوده است.

این روزنامه از جمله به سفرهای منطقه ای حامد کرزی به ایران و چین اشاره کرده و نوشته که این دیدارها، آمریکا را به شدت نگران کرده و باعث شد تا باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ناگهانی به کابل بیاید.

روزنامه سرنوشت اگرچه نوشته که روابط افغانستان و آمریکا اخیرا یک بار دیگر به تیرگی گراییده است، اما نوشته که منافع شخصی آمریکا در افغانستان و منطقه، این کشور را وادار خواهد کرد تا برای دراز مدت در افغانستان حضور داشته و این کشورها را کمک کند.