ناتو تلفات غیرنظامیان افغان در جریان عملیات نظامی را پذیرفت

سربازان ناتو در افغانستان
Image caption ناتو می گوید تلاش نهایی خود را برای حفظ جان غیرنظامیان به خرج می دهد

نظامیان ناتو در افغانستان کشته شدن پنج غیرنظامی را در جریان عملیات این نیروها در شرق افغانستان پذیرفته اند.

این عملیات به تاریخ دوازدهم فبروری سال جاری، حدود دو ماه پیش، در ولسوالی گردیز در ولایت پکتیا به اجرا گذاشته شد.

ناتو اعلام کرده که تحقیقات همه جانبه در مورد این عملیات نشان داد که پنج غیرنظامی کشته شده در این عملیات شامل دو مرد و سه زن بوده است.

ناتو از بروز این حادثه ابراز تاسف عمیق کرده است.

در اعلامیه ناتو آمده که مردان حاضر در خانه ای که مورد حمله قرار گرفت، مسلح بودند و نیروهای ناتو آنان را با شورشیان طالبان اشتباه گرفتند.

اعلامیه ناتو افزوده است که بعدا مشخص شد این افراد رابطه ای با طالبان نداشته و فقط برای دفاع از خود سلاح برداشته بودند.

در اعلامیه ناتو آمده است که گمان می رود سه زن حاضر در این خانه نیز در جریان تبادل آتش سربازان با با مردان خانواده از پا درآمدند.

به گفته ناتو، این حادثه زمانی اتفاق افتاد که نیروهای ناتو محلی در ولسوالی گردیز را برای یافتن افراد طالبان جستجو می کردند.

تلفات غیرنظامیان به موضوعی حساس در مبارزه سربازان ناتو با افراد گروه طالبان تبدیل شده است.

ناظران می گوید طالبان می خواهند از ادامه تلفات غیرنظامیان در عملیات ناتو به نفع خود بهره برداری کنند و از حمایت مردمی علیه ناتو بکاهند.

با این حال، گزارشهای سازمان ملل متحد و سایر نهادهای ناظر نشان می دهد که گروه طالبان نیز مسئول بخش عمده ای از تلفات غیرنظامیان است.

در عین حال، ناظران باور دارند که تفکیک افراد مربوط به طالبان از غیرنظامیان، برای سربازان ناتو کار دشواری است، چون این افراد همه به یک شکل لباس می پوشند و بسیاری از خانواده ها نیز بدون اینکه الزاما با طالبان ارتباط داشته باشند، اسلحه دارند.

کارشناسان گفته اند که برای کاستن از تلفات جانبی غیرنظامیان در جریان عملیات علیه طالبان، نیروهای خارجی در اجرای عملیات نظامی باید هماهنگی بیشتری با نیروهای افغان داشته باشند.

مطالب مرتبط