کاخ سفید: ممکن است دیدار کرزی از واشنگتن لغو شود

گیبز
Image caption رابرت گیبز از پاسخ مستقیم به سوالی درباره این که آیا آمریکا کرزی را همچنان متحد خود می داند، طفره رفت

کاخ سفید می گوید در صورت ادامه سخنان ضدغربی حامد کرزی ممکن است دیدار ماه آینده او با باراک اوباما لغو شود.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید سخنان اخیر آقای کرزی درباره دخالت کشورهای غربی در کشورش را "نگران کننده" و "گیج کننده" دانست.

روزنامه وال استریت ژورنال روز دوشنبه در گزارشی نوشت آقای کرزی در یک دیدار خصوصی به قانونگذاران این کشور گفته است ایالات متحده در امور داخلی افغانستان دخالت می کند و ادامه این روند به طالبان مشروعیت می دهد.

بر این اساس، آقای کرزی همچنین قانونگذاران را تهدید کرده که اگر اصلاحات مورد نظر او در کمیسیون انتخاباتی را تصویب نکنند، به طالبان خواهد پیوست.

او پیشتر نیز با متهم کردن ناظران بین المللی و سفارتخانه های غربی به دست داشتن در تقلب در انتخابات افغانستان، آمریکا را به خشم آورده بود.

آقای گیبز در جلسه مطبوعاتی روز سه شنبه کاخ سفید با اشاره به این که تاریخ دیدار آقای کرزی از واشنگتن تغییر نکرده است، گفت: "ما به طور قطع سخنان آینده آقای کرزی را ارزیابی خواهیم کرد تا سازنده بودن چنین دیداری را بسنجیم."

حامد کرزی و باراک اوباما قرار است دوازدهم مه دیدار کنند.

در این حال، آقای گیبز از ارائه پاسخ مستقیم به سوالی درباره این که آیا واشنگتن حامد کرزی را همچنان متحد خود می داند یا خیر، طفره رفت و گفت: "کرزی رهبر منتخب افغانستان است."

آقای گیبز همچنان در سخنان خود با اشاره به نارضایتی در آمریکا از وضع افغانستان گفت باید اطمینان حاصل کرد که نوع زمامداری در افغانستان با "سرمایه گذاری چشمگیر مردان و زنان" نیروهای مسلح ایالات متحده همخوانی دارد.

بیشتر از هشتاد هزار نظامی آمریکایی در افغانستان حضور دارند و تعداد این افراد تا پایان سال به بیش از یکصدهزار تن خواهد رسید.

لحن ضدغربی آقای کرزی برای دولت باراک اوباما دردسرساز شده است و حتی دموکرات های کنگره در این باره از کاخ سفید توضیح خواسته اند.

جین هرمان، از اعضای دموکرات کنگره از آقای اوباما خواسته است روابط خود با دولت حامد کرزی را ارزیابی کند تا ببیند آیا او شریک مناسبی برای مبارزه با شورشیان طالبان است یا خیر؟

او همچنین از مبارزه حامد کرزی با فساد ابراز نارضایتی کرده است.

مطالب مرتبط