سفارت ایران اتهام مولن درباره ارسال سلاح به قندهار را رد کرد

مایک مولن در مارجه - عکس آرشیوی
Image caption رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در سفری به افغانستان این اتهام را مطرح کرده بود

سفارت ایران در کابل اتهام رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا دایر بر اینکه ایران یک "محموله های بزرگ اسلحه" برای پیکارجویان طالبان در ولایت قندهار، در جنوب افغانستان، فرستاده را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، سفارت ایران در افغانستان در بیانیه ای اتهامات دریاسالار مایک مولن را "تکراری" و تلاشی برای "فرافکنی" آمریکا برای توجیه شکست خود دانست.

در این بیانیه آمده است که ایران "ضمن رد هرگونه ارتباط با گروه های افراط گرا بار دیگر تاکید می کند که آمریکایی ها به جای اتهام زدن به دیگران بهتر است به دنبال راهکارهای منطقی و صیح مبارزه با تروریسم باشند."

در این بیانیه آمده است که "ایران تنها کشور منطقه است که از برقراری امنیت و ثبات" در افغانستان حمایت می کند.

دریاسالار مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، هفته پیش در سفری به کابل گفته بود که "از انتقال محموله بزرگ اسلحه از ایران به ولایت قندهار" آگاه شده است و افزود "در چند سال گذشته من متوجه علاقمندی ایران برای نفوذ بیشتر در منطقه بوده ام و این برای من نگران کننده است."

ولایت قندهار در جنوب افغانستان در سالهای اخیر یکی از مراکز فعالیت شورشیان طالبان بوده است.

انتظار می رود به زودی عملیات مشترک نیروهای ناتو و ارتش ملی افغانستان برای پاکسازی این ولایت از طالبان آغاز شود.

مقام های آمریکایی در موارد متعدد از نقش احتمالی ایران در تقویت و تجهیز گروه طالبان در برابر نیروهای خارجی در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

جمهوری اسلامی ایران روابط دوستانه ای با دولت افغانستان دارد و رئیس جمهوری این کشور از نخستین کسانی بود که پیروزی حامد کرزی در انتخابات دومین دوره ریاست جمهوری او را تبریک گفت.

مطالب مرتبط