انتقاد های کرزی از سازمان ملل و 'مداخلات ویرانگر خارجی'، و پیامدهای آن؛ نظرات شما

انتقاد های اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، از آنچه که او "مداخلات ویرانگر" خارجی خوانده، جنجال آفرین شده است.

آقای کرزی هفته گذشته در واکنش به رد فرمان تقنینی اش برای اصلاح قانون انتخابات از سوی مجلس نمایندگان افغانستان، این تصمیم مجلس را به "عوامل خارجی" نسبت داد.

آقای کرزی همچنین "خارجی ها" را به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته متهم کرد؛ انتخاباتی که به تمدید دوره ریاست جمهوری خود او انجامید.

رئیس جمهور افغانستان گفت شکی نیست که در انتخابات ریاست جمهوری تابستان گذشته تقلب گسترده صورت گرفته اما تاکید کرد که این تقلب، "نه توسط افغان ها، بلکه تقلبی توسط خارجی ها" بود "و آرای ملت افغان در کنترل یک سفارتخانه بود".

آیا شما هم همانند آقای کرزی، فکر می کنید که "تقلب" در انتخابات ریاست جمهوری تابستان گذشته، کار کشورهای خارجی و سازمان ملل متحد بوده است؟

آقای کرزی همچنین کشورهای خارجی را از دست زدن به اقداماتی که ممکن است این تصور را در افغان ها ایجاد کند که کشورشان اشغال شده است، برحذر داشت و گفت در این صورت دیری نخواهد گذشت که شورشگری علیه اشغال، به مقاومت ملی تبدیل شود.

این نخستین بار است که آقای کرزی با این صراحت از حامیان غربی خود انتقاد می کند.

به نظر شما علت این تغییر موضع رئیس جمهوری افغانستان چیست؟ آیا شما اظهارات اخیر آقای کرزی را نشانه فاصله گرفتن او از غرب و تلاش برای پیدا کردن متحدان منطقه ای می دانید، یا اینکه فکر می کنید او با پشت‌گرمی به حمایت مردمی، چنین موضعی اتخاذ کرده است؟

به نظرشما این انتقادها چه تأثیری بر روابط میان افغانستان و کشورهای غربی خواهد گذاشت؟

سئوال، دیدگاه و پیشنهاد خود را می توانید درجریان پخش برنامه صدای شما با تماس به شماره 00442078360331 با ما درمیان بگذارید.

همچنین می توانید نظر خود را به شماره 00447786208888 ازطریق اس ام اس یا پیامک به ما بفرستید. یاهم به این نشانی ایمیل کنید:

dari@bbc.co.uk

برنامه صدای شما هرپنجشنبه ازساعت 6:45 تا 7:30 بعد از ظهر به وقت کابل - 2:15 تا 3:00 بعد از ظهر به وقت گرینوچ بطور مستقیم از لندن پخش می شود.