سقوط هلیکوپتر نیروهای آمریکا در جنوب افغانستان

Image caption از سال 2001 تاکنون حدود 100 هلیکوپتر نیروهای ناتو وائتلاف بین المللی ضد تروریسم در افغانستان سقوط کرده است

چهار تن از نیروهای ناتو در اثر سقوط یک هلیکوپتر مربوط به این نیروها در جنوب افغانستان، کشته شدند. مقام های ناتو و دولت افغانستان گفته اند این هلیکوپتر آمریکایی بوده اما این مقام ها در مورد هویت کشته شدگان چیزی نگفته اند.

شماری از نیروهای آمریکایی در افغانستان تحت فرماندهی ناتو هستند و شمار دیگر در چارچوب نیروهای ائتلاف ضد تروریسم فعالیت می کنند.

این هلیکوپتر شب گذشته در شهر صفا مرکز ولایت زابل در جنوب افغانستان سقوط کرده است.

ژنرال لوک کودک یکی از سخنگویان ناتو به بی بی سی گفت این هلیکوپتر به دلیل نقص فنی سقوط کرده است. اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان مدعی است که هلیکوپتر ناتو در اثر شلیک نفرات وابسته به این گروه سرنگون شده است.

ذبیح الله مجاهد در گفت و گو با بی بی سی گفته است: آنها سلاح هایی را که بتوانند هلیکوپتر های نیروهای خارجی را هدف قرار دهند و ساقط کنند، در اختیار دارند.

اما مقام های محلی در زابل ادعای طالبان را رد کرده اند. محمد جان رسول یار سخنگوی والی زابل به بی بی سی گفت: نشانه ای که نشان دهد هلیکوپتر در اثر شلیک گلوله یا موشک، سقوط کرده باشد، دیده نمی شود.

طالبان پیش از این ادعاهای مشابهی را مطرح کرده بودند، اما غالبا ادعای طالبان از سوی مقام های افغان و ناتو، رد شده است.

از سال 2001 که نیروهای ناتو در افغانستان مستقر شدند تا کنون حدود صد هلیکوپتر نیروهای ناتو در افغانستان دچار سانحه شده است. معمولا دلیل سقوط هلیکوپتر های ناتو نقص فنی اعلام شده اما دست کم در یک مورد در سال 2005 میلادی، ناتو تائید کرد که یک هلیکوپتر نوع چینوک، در شرق افغانستان، در اثر حمله نیروهای طالبان سقوط کرد.

هنوز هیچ منبع مستقلی در مورد اینکه آیا واقعا طالبان به سلاح های پیشرفته ای که بتوانند بر هلیکوپتر ها و جنگنده های ناتو حمله کنند در اختیار دارند یانه، چیزی نگفته اند.

مطالب مرتبط