به روز شده:  06:43 گرينويچ - 11 آوريل 2010 - 22 فروردین 1389

بازداشت 'ایتالیایی ها' به اتهام تلاش برای ترور والی هلمند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقامات می گویند، 9 نفر از جمله سه کارمند صحی ایتالیایی را به اتهام تلاش برای ترور والی هلمند در جنوب افغانستان بازداشت کرده اند.

این بازداشتها پس از آن صورت گرفت که نیروهای امنیتی از درون یک بیمارستان مربوط به ایتالیایی ها در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، اسلحه و جلیقه های انتحاری پیدا کردند.

گلاب منگل، والی هلمند گفت که این مواد و اسلحه "با کمک کارمندان خارجی" به داخل بیمارستان منتقل شده بود.

اما نهاد خیریه ایتالیایی که امور این بیمارستان را برعهده دارد، گفت که مطمئن است کارمندان این نهاد بیگناه هستند.

این نهاد انتقاد کرده که دولت افغانستان به آنها اجازه نداده با کارمندان خود از طریق تلفن صحبت کنند. آنها همچنین گفتند که دولت افغانستان هیچ گونه توضیحی در مورد بازداشت کارمندان ایتالیایی ارایه نکرده است.

نهاد ایتالیایی - ایمرجنسی - در یک اعلامیه گفته است: "آنها (افراد بازداشت شده) کسانی هستند که سالها کار کرده اند تا به مردم افغانستان خدمات صحی ارایه کنند. اولتر از همه، ما می خواهیم که به حقوق آنها احترام کنید، حق داشتن تماس با ما و به ما بگوید که آنها را در کجا و تحت چه شرایطی نگهداری می کنید."

'پنجصد هزار دلار'

گلاب منگل، والی هلمند

آقای منگل گفت که افراد بازداشت شده برنامه ترور او را داشته اند

گلاب منگل، والی هلمند در یک کنفرانس خبری گفت "جلیقه های انتحاری، بمب های دستی (نارنجک) و اسلحه با کمک کارمندان خارجی بیمارستان ایمرجنسی و سایر همکاران آنها به داخل این بیمارستان منتقل شده بود تا حملاتی را در لشکرگاه اجرا کنند."

آقای منگل افزود: "براساس برنامه آنها، یکی از کارمندان خارجی بیمارستان ایمرجنسی برای کشتن من، پنجصد هزار دلار دریافت کرده بود."

داوود احمدی، سخنگوی والی هلمند گفت، شش نفر از افغانهایی که در این قضیه بازداشت شده اند، کسانی هستند که به عنوان عالمان، مترجمان و محافظان امنیتی در این بیمارستان کار می کردند.

آقای احمدی گفت که به باور محققان، همه این افراد با طالبان در ارتباط بوده اند و در نظر داشتند اول در لشکرگاه حمله انتحاری انجام بدهند، و بعد زمانی که والی هلمند برای دیدن مجروحان به بیمارستان می آید، او را در داخل بیمارستان به قتل برسانند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس گزارش کرده که یک نوار ویدیویی از جریان عملیات در بیمارستان ایمرجنسی، سربازان بریتانیایی و پلیس افغانستان را همراه با مقامات دولتی نشان می دهد که وارد بخش "عمل جراحی قربانیان غیرنظامی جنگ" می شوند.

براساس گزارش این خبرگزاری، در این نوار انباری نشان داده می شود که در داخل آن صندوق های سر باز و مملو از گلوله، اسلحه کمری، بمب های دستی و مواد انفجاری جابجا شده است.

بعد، ویدیو کارمندان خارجی را نشان می دهد که در یک محوطه باز روی کرسی نشسته اند و کارتهای هویت شان دیده می شود، اما نامهایشان واضح نیست.

ناتو اعلام کرده که سربازان آنها در اجرای بازداشتها دخیل نبوده اند.

وزیر خارجه ایتالیا گفته است که دولت کشورش در عین حالی که منتظر انتشار جزئیات بیشتر این حادثه و دلایل بازداشت شهروندان ایتالیایی است، اعلام می کند که با هر گونه "همکاری مستقیم و یا غیرمستقیم با تروریست ها" مخالف است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.