حمایت وزیران خارجه و دفاع آمریکا از کرزی

کلینتون و گیتس
Image caption هیلاری کلینتون و رابرت گیتس، روابط دولت آمریکا با حامد کرزی را مثبت ارزیابی کردند

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه و رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا از حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دفاع کرده و گفته اند با وجود تنش های اخیر، روابط وی با دولت آمریکا روابط مثبتی است.

هیلاری کلینتون امروز 11 آوریل، به شبکه های تلویزیونی آمریکا گفت که دولت آمریکا هنوز آقای کرزی را یک متحد قابل اعتماد می داند.

رابرت گیتس نیز گفت روابط کاری با رئیس جمهوری افغانستان بر اساس برنامه کاملا به خوبی پیش می رود.

آقای کرزی اخیرا گفته بود که آمریکا تلاش می کند افغانستان را تحت تسلط خود درآورد.

وی در یک سخنرانی اش در کمیسیون انتخابات این کشور، مقام های غربی را به دست داشتن در تقلب در انتخابات متهم کرده و گفته بود "دخالت ویرانگر خارجی‌ها" در امور کشورش همچنان ادامه دارد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سفر دو هفته قبل خود به کابل، از همتای افغانش دعوت کرده بود تا به واشنگتن سفر کند.

اما در پی انتقاد بی سابقه حامد کرزی از متحدان غربی اش در کمیسیون انتخابات افغانستان، روابط این کشوربا متحدان غربی اش از جمله آمریکا به تیرگی گرائید.

مقامهای آمریکایی گفته بودند که اگر رئیس جمهوری افغانستان همچنان به انتقاد از غرب ادامه دهد، ممکن است در مورد سفر از پیش برنامه ریزی شده او به واشنگتن تجدید نظر کنند.

دولت افغانستان متعاقبا کوشید در تماس با متحدان غربی خود نگرانی آنها را برطرف کند و حامد کرزی شخصا در تماس با هیلاری کلینتون تلاش کرد او را قانع کند که سخنرانی اش در کمیسیون انتخابات تأثیری بر روابط خوب دو کشور نمی گذارد.

اندکی بعد آمریکا اعلام کرد که انتظار دارد سفر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به واشنگتن تا یک ماه دیگر انجام شود.

سخنان آقای کرزی در محافل داخلی افغانستان نیز واکنش های منفی زیادی در پی داشت و مخالفانش سخنان او در کمیسیون انتخابات را به ضرر افغانستان دانستند.

مطالب مرتبط