ثبت نام نامزدهای انتخابات افغانستان آغاز می شود

انتخابات افغانستان
Image caption ثبت نام نامزدهای انتخابات پارلمانی حدود دو هفته وقت می گیرد

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که ثبت نام نامزدهای انتخابات پارلمانی این کشور تا چند روز دیگر رسما آغاز می شود.

این کمیسیون می گوید، افرادی که خواهان نامزدی در انتخابات هستند، می توانند از فردا - سه شنبه، 24 حمل/فروردین به دفاتر این کمیسیون مراجعه کنند.

گفته شده است که روند ثبت نام نامزدهای انتخابات، حدود دو هفته به طول خواهد انجامید.

انتخابات پارلمانی افغانستان که قرار بود در بهار امسال برگزار شود، به دلیل مشکلات امنیتی و کمبود هزینه، تا چهار ماه به تاخیر افتاد.

این انتخابات حالا قرار است در بیست و هفتم سنبله/شهریور (هجدهم سپتامبر) برگزار شود، اما نگرانی های امنیتی هنوز بر حال خود باقیست.

همزمان، کل بودجه برگزاری انتخابات نیز هنوز در دسترس کمیسیون انتخابات قرار نگرفته، اما مقامات می گویند، نهادهای تمویل کننده تعهد کرده اند آن را در اختیار کمیسیون قرار دهند.

کمیسیون انتخابات می گوید، برای برگزاری انتخابات پارلمانی به یکصد و پنجاه میلیون دلار نیاز است و تا حالا حدود صد میلیون دلار در اختیار آنها قرار گرفته است.

قانون جدید

قرار است انتخابات پارلمانی پیش رو براساس قانون جدید انتخابات که از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان توشیح شده، برگزار شود.

این قانون اخیرا جنجالهایی را میان حکومت و پارلمان ایجاد کرده بود. مجلس نمایندگان افغانستان اصلاحاتی را که آقای کرزی در آن وارد کرده بود نپذیرفت، اما کمیسیون انتخابات و وزارت عدلیه (دادگستری) آن را اجرایی اعلام کردند.

کمیسیون انتخابات می گوید، براساس قانون اساسی، پارلمان در آخرین سال کاری خود اجازه ندارد فرمانهای تقنینی رئیس جمهوری را تعدیل کند.

Image caption آقای لودین از ریاست کمیسیون انتخابات کنار رفت

براساس قانون جدید، نامزدهای انتخابات پارلمانی، مکلف هستند برای ثبت نام، سی هزار افغانی (واحد پول افغانستان) همراه با یک هزار رای موافق با شماره های کارت آن به کمیسیون انتخابات ارایه کنند.

'اصلاح' کمیسیون انتخابات

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید، تلاشهایی را برای جلوگیری از احتمال بروز تقلب در انتخابات پارلمانی آغاز کرده که از آن جمله، تبدیلی و یا برکناری تعداد زیادی کارمندان این کمیسیون است.

ذکریا بارکزی، سرپرست دارالانشای کمیسیون انتخابات می گوید، هم اکنون مقامات انتخاباتی در پنج ولایت افغانستان از وظایف شان برکنار شده و به اتهام دست داشتن در تقلب، به دادستانی کل معرفی می شوند.

به گفته آقای بارکزی، نامهای شش هزار کارمند دیگر این کمیسیون نیز شامل "فهرست سیاه" شده اند و اجازه ندارند از این پس در ادارات انتخاباتی کار کنند.

این اقدامات پس از انتقادهای گسترده از بروز تقلب در جریان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان صورت گرفته است.

نهادهای ناظر بر انتخابات و همچنین رقبای انتخاباتی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، از بروز تقلب گسترده در انتخابات سخن گفتند.

مجلس نمایندگان افغانستان و سازمان ملل متحد نیز اخیرا اعلام کردند که قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی، باید اصلاحات گسترده در کمیسیون انتخابات وارد شود.

اخیرا عزیز لودین، رئیس کمیسیون انتخابات و داوود علی نجفی، رئیس دارالانشای کمیسیون انتخابات از وظایف شان کنار رفتند و تا حالا افراد جدیدی به جای آنها معرفی نشده اند.

مطالب مرتبط