نشریات کابل: سه شنبه 24 حمل

تلفات غیرنظامیان در قندهار، آمادگی ها برای برگزاری انتخابات پارلمانی و "ترمیم" روابط افغانستان با آمریکا، مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود به تلفات غیرنظامیان در اثر تیراندازی نیروهای ناتو در قندهار پرداخته و نوشته که تنها ابراز تاسف در این مورد بسنده نیست.

ماندگار نوشته که ادامه تلفات غیرنظامیان در اثر حملات نیروهای خارجی، به موفقیت ماموریت ناتو در افغانستان و مبارزه علیه طالبان به شدت آسیب می رساند.

نویسنده ادامه داده که طالبان نیز با استفاده از این فرصت، تلاش می کنند به اشکال مختلف از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کنند تا ذهنیت ها در برابر نیروهای خارجی در افغانستان تغییر کرده و زمینه "مقاومت ملی" علیه آنها فراهم شود.

روزنامه هشت صبح از اظهارات اخیر وزرای خارجه و دفاع آمریکا در مورد "روابط خوب" این کشور با افغانستان استقبال کرده و نوشته که اظهارات تند اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به نشانی غرب، "به همان اندازه که موجب خوشحالی پاکستان و طالبان شده بود، موجب نگرانی اکثر مردم افغانستان بود."

این روزنامه نوشته که تیرگی در روابط افغانستان و آمریکا در شرایط کنونی، به معنای بازگشت افغانستان به سالهای "تلخ و شوم" است.

هشت صبح در عین حال نوشته که به همان اندازه که افغانستان به آمریکا نیاز دارد، آمریکا نیز برای موفقیت عملیات های نظامی اش در افغانستان به حمایت رئیس جمهور کرزی نیازمند است.

روزنامه سروش ملت نیز در صفحه نخست خود مطلبی زیر عنوان "آیا آمریکایی ها به کرزی تسلیم شدند؟" چاپ کرده و در آن نوشته که مقامات آمریکایی در پی ترمیم روابط خود با دولت افغانستان هستند.

نویسنده اما تاکید کرده که آمریکا برای مبارزه با تروریسم و مواد مخدر در افغانستان حضور دارد و تا این مبارزه به موفقیت نرسیده، دور از انتظار است که روابط خود را با افغانستان تیره کند.

این روزنامه نوشته که جهان با مصرف میلیاردها دلار در افغانستان، هنوز به نتیجه ای که می خواهند نرسیده اند و برآورده شدن این اهداف – نابودی تروریسم و مواد مخدر – به حوصله مندی بیشتر و همکاری میان افغانستان و جامعه بین المللی نیازمند است.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود به بهانه آغاز ثبت نام نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان، به چالشهایی اشاره کرده که به نوشته روزنامه، سر راه برگزاری این انتخابات قرار دارد.

روزنامه نوشته که افغانستان کماکان با مشکلات امنیتی روبرو است، مسئله ای که به نوشته افغانستان، می تواند روی چگونگی برگزاری انتخابات تاثیر بگذارد.

چالش دیگر به نوشته روزنامه، کمبود در بودجه برگزاری انتخابات است که تا هنوز تمامی پول مورد نیاز برای برگزاری انتخابات، در اختیار مسئولان کمیسیون انتخابات قرار نگرفته است.

مطالب مرتبط