ایتالیا خواستار شفافیت در تحقیقات هلمند شد

گلاب منگل، والی هلمند
Image caption آقای منگل کارمندان ایتالیایی بیمارستان را به تلاش برای ترور خود متهم کرده است

سفارت ایتالیا در کابل خواستار شفافیت در روند تحقیق از شهروندان ایتالیایی شده است.

سه روز پیش (دهم اپریل) سه شهروند ایتالیا به اتهام دست داشتن در طراحی حملات انتحاری در ولایت نا آرام هلمند، از سوی نیروهای افغان و بریتانیایی باز داشت شدند.

این سه شهروند ایتالیایی به عنوان کارمندان صحی در یک بیمارستان ایتالیایی در هلمند کار می کردند.

این سه نفر همراه با شش همکار افغان شان به اتهام تلاش برای ترور والی هلمند، بازداشت شدند.

نیروهای امنیتی از این بیمارستان در شهر لشکرگاه، مرکز هلمند، جلیقه هایی که در حملات انتحاری از آن استفاده می شود، مواد انفجاری و سلاح سبک پیدا کردند.

گلاب منگل، والی هلمند گفت که این مواد و اسلحه "با کمک کارمندان خارجی" به داخل بیمارستان منتقل شده بود.

مقامات در هلمند گفته اند که این افراد با گروه طالبان در تماس بوده و برای کشتن والی هلمند، پول دریافت کرده بودند.

اما با آنکه نهاد خیریه صحی موسوم به - ایمرجنسی - که مرکز آن در رم، پایتخت ایتالیا است، بر بی گناهی کارمندان خود در هلمند تاکید کرده، دولت ایتالیا تلاش کرده با این موضوع با احتیاط برخورد کند.

سفیر ایتالیا در کابل به تازگی به ولایت هلمند رفته و با مقامات محلی در مورد چگونگی بازداشت شهروندان کشورش گفتگو کرده است.

سفارت ایتالیا در کابل از افشای جزییات این سفر خودداری کرد، اما سخنگوی والی هلمند گفت که سفیر ایتالیا، از مسئولان محلی در هلمند تقاضا کرده تا تحقیقات در این مورد را با "شفافیت" انجام دهند.

وزارت داخله (کشور) افغانستان پیش تر اعلام کرده بود که تحقیقات در مورد شهروندان ایتالیایی و همکاران افغان آنها، آغاز شده است.

تاکنون جزییاتی در مورد نتایج این تحقیقات منتشر نشده است.

وزیر خارجه ایتالیا پیش از این گفته بود که کشورش در عین حالی که منتظر انتشار جزئیات بیشتر این حادثه و دلایل بازداشت شهروندان ایتالیایی است، اعلام می کند که با هر گونه "همکاری مستقیم و یا غیرمستقیم با تروریست ها" مخالف است.

مطالب مرتبط