تلاش برای هماهنگی فعالیتهای نظامی و غیر نظامی در افغانستان

تلفات غیر نظامیان (عکس آرشیوی)
Image caption عدم هم آهنگی بین نیروهای خارجی و مقامات افغانستان در مواردی باعث تلفات غیر نظامیان شده است.

مقامات افغان و نمایندگانی از جامعه جهانى در کابل، پایتخت افغانستان، در رابطه با چگونگى هم آهنگی در استراتژى و فعالیتهای ملکى (غیر نظامی) و نظامى با هم بحث و گفتگو کرده اند.

بحث و گفتگو در مورد ارزیابی فعالیت های نظامی و ملکی در افغانستان و بوجود آوردن هم آهنگی بیشتر در این عرصه ها زمانی صورت می گیرد که فعالیت های سیاسی و نظامی در افغانستان رو به افزایش است و از سوی دیگر اخیرا نیز حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، انتقادهای شدید الحنی را علیه مقامات کشورهای خارجی فعال در افغانستان ابراز کرده است.

آقای کرزی در انتقادهای خود جامعه جهانی را متهم کرده بود که این کشورهای در امور افغانستان مداخله می کنند. آقای کرزی همچنین گفته بود که آمریکا تلاش می کند افغانستان را تحت تسلط خود درآورد.

این اظهارات باعث تنش بین آمریکا و افغانستان شد. اما مقامات دو طرف تلاش کرده اند تا این تنشها را کم رنگ جلوه دهند و در همین رابطه هیلاری کلینتون، وزیر خارجه و رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا از رئیس جمهوری افغانستان دفاع کرده و گفتند که با وجود تنش های اخیر، روابط وی با دولت آمریکا روابط مثبتی است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، روز یکشنبه (11 آوریل) به شبکه های تلویزیونی آمریکا گفت که دولت آمریکا هنوز آقای کرزی را یک متحد قابل اعتماد می داند. رابرت گیتس نیز گفت روابط کاری با رئیس جمهوری افغانستان بر اساس برنامه کاملا به خوبی پیش می رود.

در نشست کابل، علاوه بر تعدادی از مقامات افغان، ريچارد هولبروک، نمايندۀ ويژه ايالات متحده براى افغانستان و پاکستان، معاون وزارت امور خارجۀ این کشور و ژنرال دیوید پترویس، فرمانده منطقه ای ايالات متحده در عراق و افغانستان نيز شرکت داشتند.

وحید عمر، سخنگوى رئيس جمهوری افغانستان، از اين تلاش ها استقبال کرده می گويد هر دو جانب روى شيوه هاى موثر استفادۀ از کمک ها با هم تبادل نظر نمودند.

آقای عمر می گوید: "ما آرزومنديم که هم آهنگى ميان ادارات نظامى و ملکى هم در ميان نظاميان افغان و هم در بين خارجى ها سبب می شود تا پروژه ها بصورت درست انجام يابد و تمام فعاليت ها هم آهنگ ساخته می شود."

عمر زاخیلوال، وزیر دارایی افغانستان، که از جمله مقامات افغان شرکت کننده در گفتگوهای کابل بوده است به سایت فارسی بی بی سی گفت که این نشست در مرحله اول نشستی بوده است برای ایجاد هماهنگی بین خود نیروهای مختلف خارجی در افغانستان و در مرحله دوم با هدف ایجاد هماهنگی بین این نیروها و تلاشهای مقامات افغانستان.

آقای زاخیلوال می افزاید که وی و مقامات افغان در این نشست بر چگونگی تمرکز کمکهای انکشافی و توسعه ای آمریکا و تمویل کنندگان خارجی در افغانستان تاکید کرده و پیشنهاداتی را نیز ارایه دادند.

وزیر دارایی افغانستان تاکید کرد که کمکهای انکشافی آمریکا باید بر اساس اولویتهای افغانستان باشد و نه اولویتهای کشورهای تمویل کننده و همچنین مسئولیت تطبیق این برنامه ها باید با ادارات دولت افغانستان باشد.

آقتی زاخیلوال گفت که تلاش مقامات افغان این است که درصد بیشتری از کمکهای آمریکا از طریق بودجه ملی افغانستان مصرف شود. او افزود که این مورد در گفتگوهای آقای کرزی و مقامات آمریکا در سفر آتی آقای کرزی به آمریکا مطرح خواهد شد.

مطالب مرتبط