نشریات کابل: چهارشنبه 25 حمل

گزارشها در مورد اعدام شهروندان افغان در ایران، درخواست رئیس جمهوری ایران به تحقیق در مورد جنگ افغانستان و عراق و بحث بر سر تعیین روسای کمیسیون انتخابات افغانستان، موضوعات مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه انیس در سرمقاله خود به اظهارات شماری از اعضای پارلمان افغانستان در مورد اعدام چندین شهروند افغانستان در ایران به اتهام قاچاق مواد مخدر پرداخته است.

این روزنامه نوشته معاهداتی که بین افغانستان و ایران امضا شده، حکم می کند که هر یک از این کشورها، قبل از اعدام و یا مجازات شهروندان یکی دیگر، با هم به تفاهم برسند.

انیس نوشته که اعدام شهروندان افغانستان در ایران که در روزهای اخیر گزارش شده، تاثیرات بدی را بر روان افغانهای مقیم ایران و مردم افغانستان بر جا می گذارد.

روزنامه سرنوشت به درخواست محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از سازمان ملل متحد برای تحقیق در مورد جنگ افغانستان و عراق توجه کرده است.

این روزنامه نوشته که اگرچه آقای احمدی نژاد، با طرح این درخواست اهداف مشخص خود را دارد، اما نویسنده تاکید کرده اجرای چنین تحقیقاتی در مورد عملکرد جهان در افغانستان و عراق، ضروری است.

سرنوشت نوشته که حدود 9 سال از حضور جامعه جهانی و آمریکا در افغانستان می گذرد، اما کمک میلیاردها دلار به افغانستان تغییر مثبتی را در زندگی مردم این کشور بوجود نیاورده است.

این روزنامه نوشته که علاوه بر این، سوالهای جدی در مورد حضور نیروهای خارجی در افغانستان وجود دارد و اینکه چرا با گذشت هر روز و با اینکه ظاهرا توجه جهان به جنگ افغانستان نیز رو به افزایش است، نا امنی در افغانستان کاهش نمی یابد؟

سرنوشت افزوده که نیروهای بین المللی با توافق سازمان ملل متحد وارد افغانستان شده اند و حالا این سازمان مکلف است تا در مورد دستاوردها و نتایج آن تحقیق کند.

روزنامه ماندگار به بهانه اظهارات سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در مورد معرفی افراد جدید به عنوان مسئولان ارشد کمیسیون انتخابات افغانستان نوشته که آقای کرزی باید اینبار همه تلاشها را به خرج دهد تا افراد مورد اعتماد و "صادق" در این پست ها گماشته شوند.

نویسنده ماندگار تاکید کرده که آقای کرزی باید در انتخاب روسای کمیسیون انتخابات و دارالانشای این کمیسیون، با جناح های سیاسی فعال و مجلس نمایندگان افغانستان نیز مشورت کند تا افرادی در این پست ها گماشته شوند که مورد اعتماد همه باشند.

این روزنامه افزوده که تنها در این شرایط است که "اعتماد از دست رفته" می تواند یک بار دیگر بدست آید.

مطالب مرتبط