شورای علمای افغانستان: 'این ملت غلام نیست'

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان
Image caption آقای کرزی اخیرا به تندی از غرب انتقاد کرد

شورای علمای افغانستان از اظهارات اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور در انتقاد از غرب حمایت کرده و آن را یک موقف "آزادی خواهانه" تعبیر کرده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اخیرا "خارجی ها" را آشکارا به مداخله در امور کشورش متهم کرد و گفت که آنها در تقلب در انتخابات ریاست جمهوری این کشور دست داشته اند.

این اظهارات برای مدتی روی روابط افغانستان و آمریکا سایه انداخت و سخنگوی کاخ سفید حتی از احتمال لغو سفر از قبل برنامه ریزی شده، حامد کرزی به آمریکا سخن گفت.

اما در حالی که مقامات آمریکایی یک بار دیگر در پی ترمیم روابط خود با اداره کابل برآمده و از رئیس جمهور کرزی به عنوان "یک همکار خوب" در مبارزه با تروریسم نام بردند، شورای علمای افغانستان از موضعگیری آقای کرزی دفاع کرده است.

قیام الدین کشاف، سخنگوی شورای علما که در یک گردهمایی حدود صد و پنجاه نفر از اعضای این شورا در کابل صحبت می کرد، گفت که آقای کرزی با اظهارات اخیر خود "صدای مردم" افغانستان را به گوش جهان رساند.

آقای کشاف گفت: "موقفی را که اخیرا رئیس جمهوری افغانستان اختیار کرد و از اثر آن دنیا تکان خورد، یک موقف اسلامی است. این یک موقف آزدی خواهانه است و در واقع آواز مردم است."

او افزود: "این ملت غلامی کسی را قبول ندارد."

آقای کرزی در سخنان خود گفته بود که "خارجی ها" تلاش کردند حکومتی براساس سلیقه خود در افغانستان ایجاد کنند و از این رو دست به تقلب گسترده در انتخابات زدند.

او همچنین هشدار داد که اگر کشورهای کمک دهنده به افغانستان دست از این گونه مداخلات برندارند، "همکاری به اشغال، و شورشگری به مقاومت ملی تبدیل خواهد شد."

شورای علمای افغانستان نخستین نهاد دولتی است که نسبت به این اظهارات واکنش نشان داده و از آن حمایت می کند.

پیش از این، بسیاری از آگاهان امور ابراز نگرانی کرده بودند که موضعگیری آقای کرزی بر روابط افغانستان با آمریکا تاثیر منفی برجا گذاشته و بر ادامه همکاری با این کشور آسیب می رساند.

انتقاد از کشتار غیرنظامیان

در گردهمایی شورای علمای افغانستان، همچنین از نیروهای خارجی به دلیل کشتار غیرنظامیان به شدت انتقاد شد.

اعضای این شورا از حکومت افغانستان و نظامیان خارجی مصرانه خواستند که از ادامه تلفات غیرنظامیان جلوگیری کنند.

این اظهارات در واکنش به حادثه اخیر در قندهار مطرح شد که در آن در اثر تیراندازی نیروهای خارجی، چهار غیرنظامی کشته و نزدیک به بیست تن دیگر زخمی شدند.

سخنگوی شورای علما گفت که ادامه این وضعیت "حکومت و نیروهای خارجی را بی اعتبار می کند."

آقای کشاف گفت که نیروهای خارجی تنها به ابراز تاسف در مورد کشته شدن غیرنظامیان بسنده می کنند و عملا برای جلوگیری از تکرار این گونه حوادث در آینده تلاش نمی کنند.

او گفت: "با معذرت خواستن درد ما دوا نمی شود. یک بار دیگر برایشان (نیروهای خارجی) می گویم که از بمباران خودسرانه خانه های مردم دست بردارند و خانه های مردم را به بهانه های مختلف تلاشی (بازرسی) نکنند؛ این کار را به حکومت افغانستان واگذار کنید."

شورای علمای افغانستان یک نهاد دولتی است نزدیک به سه هزار عضو دارد که در سراسر افغانستان فعالیت می کنند.

مطالب مرتبط