طرح دولت افغانستان برای استفاده از شناسنامه الکترونیکی، نظرات شما

وزارت مخابرات افغانستان اعلام کرده است که تا 9 ماه دیگر روند توزیع تذکره یا شناسنامه های الکترونیک را آغاز خواهد کرد و در مدت نزدیک به پنج سال آینده همه شهروندان افغانستان، دارای چنین شناسنامه ای خواهند بود.

به گفته مقامات، این شناسنامه شباهت به کارت بانکی دارد که در کنار نام، تاریخ تولد و برخی اطلاعات دیگر در مورد دارنده آن، عکس دارنده کارت را نیز دارد.

اما دقیق ترین اطلاعات درمورد شخص دارنده این نوع شناسنامه یعنی اثر انگشت و چشم نگاری، بطور الکترونیکی در مرکز اطلاعات کامپیوتری ثبت احوال شهروندان در وزارت مخابرات افغانستان ذخیره خواهد شد.

مقامات می گویند توزیع این شناسنامه به آنها کمک خواهد کرد تا جلوی جعل و تقلب را بگیرند.

براساس اظهارات مقامات، با توزیع شناسنامه های الکترونیکی، دیگر نیازی به ثبت نام رای دهندگان در انتخابات نخواهد بود و مهمتر از همه، با تکمیل شدن این روند، مسأله سرشماری جمعیتی افغانستان آسان ترخواهد شد.

شما درمورد تأثیرات این اقدام جدید حکومت افغانستان چه فکر می کنید؟

آیا شما هم فکر می کنید که با استفاده از شناسنامه الکترونیکی دراین کشور، این امکان به وجود خواهد آمد تا جلوی تقلب، چه در جعل شناسنامه و یا در روند انتخابات گرفته شود، و آیا با این اقدام، شمار دقیق تعداد مردم و اقوام مختلف افغانستان بدست می آید؟

همزمان، طرح استفاده از این تکنولوژی پیشرفته درحالی اعلام شده است که افغانستان در کنار مشکلات بزرگ امنیتی، مناطق صعب العبور زیادی دارد که امکان انتقال دستگاههای ثبت اطلاعات به اینگونه مناطق را دشوار می سازد. افزون بر این، در شمار زیادی از مناطق افغانستان، مردم از نگاه مذهبی به شدت محافظه کار هستند بگونه ای که اجازه نمی دهند که عکسی از همسران آنها گرفته شود.

به نظرشما، اجرای این طرح چقدر می تواند عملی باشد؟

سئوالات، دیدگاه ها و پیشنهاد های خود را می توانید درجریان پخش برنامه صدای شما با تماس به شماره 00442078360331 با ما درمیان بگذارید.

همچنین می توانید نظر خود را به شماره 00447786208888 از طریق اس ام اس (پیامک) به ما بفرستید.

و یا آنها را به این نشانی ایمیل کنید:

dari@bbc.co.uk

برنامه صدای شما هر پنجشنبه ازساعت 6:45 تا 7:30 بعد از ظهر به وقت کابل - 2:15 تا 3:00 بعد از ظهر به وقت گرینوچ بطور مستقیم از لندن پخش می شود.