آغاز تلاشها برای آزادی کارمندان ربوده شده سازمان ملل

آرم سازمان ملل
Image caption سخنگوی سازمان ملل از دادن جزئیات در مورد هویت کارمندان نا پدید شده این سازمان خود داری کرد

مقام های امنیتی افغان می گویند، محل نگهداری پنج کارمند سازمان ملل متحد در شمال افغانستان که به تازگی ربوده شده اند، مشخص شده و تلاش برای نجات آنها آغاز شده است.

پلیس در شمال افغانستان می گوید، امیدوارند عملیات نجات این کارمندان، تا شام امروز به وقت محلی پایان یابد.

لعل محمد احمدزی سخنگوی فرماندهی پلیس زون شمال افغانستان، به بی بی سی گفت:" کارمندان سازمان ملل در روستایی در دند غوری ولایت بغلان برده شده اند. ما عملیات نجات را آغاز کرده ایم ولی عملیات به آهستگی و طوری پیش برده می شود که به غیر نظامیان آسیبی نرسد امیدواریم که تا شام امروز نتیجه آن معلوم شود."

به گفته آقای احمدزی، محلی که کارمندان ربوده شده سازمان ملل در آن نگهداری می شوند، یک منطقه نا امن است و بارها در آن محل به نیروهای امنیتی افغان حمله شده است.

با این حال مقام های امنیتی افغان هنوز مشخص نکرده اند که چه گروهی کارمندان سازمان ملل را به گروگان گرفته اند.

مقام های سازمان ملل در افغانستان صبح روز جمعه شانزدهم آوریل تائید کردند که پنج تن از کارمندان این سازمان در شمال افغانستان ناپدید شده اند.

سوزان مانویل از سخنگویان دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل، به بی بی سی گفت، بعد از ناپدید شدن کارمندان این سازمان آنها دیگر خبری از همکاران شان ندارند. او افزود: " متاسفانه خبرتازه ای در این مورد نداریم ولی با مقام های افغان که چگونگی حادثه را دنبال می کنند، در تماس هستیم، ما تائید می کنیم که پنج کارمند افغان اداره (UNOPS) در ولایت بغلان نا پدید شده اند.

هیچ گروهی تاکنون مسئولیت این آدم ربایی را به عهده نگرفته است.

در گذشته، بیشتر طالبان در گروگانگیری های مشابه دست داشتند و به هدف اعمال فشار بر نیروهای خارجی و آزاد کردن زندانیان خود از اسارت دولت و نیروهای خارجی دست به گروگان گیری می زدند.

اما در مواردی هم باندهای تبهکار به هدف گرفتن پول گروگان گیری کرده اند.

ولایت بغلان اخیرا شاهد نا امنی هایی بوده و از جمله شاه راه کابل_ قندوز که از ولایت بغلان می گذرد شاهد درگیری میان طالبان و نیروهای خارجی و نیروهای امنیتی افغان بوده است.

یک ماه قبل دست کم در یک مورد، گزارش شد که نیروهای وابسته به حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار با افرادی از گروه طالبان در ولایت بغلان درگیر شدند. که در نتیجه آن بیش از سی نفر از هردو طرف کشته شدند.

ولایت های شمالی افغانستان و مشخصا بخش هایی از ولایت بغلان و قندوز بعد از آن نا امن شد که ناتو اعلام کرد، سوخت مورد نیاز نیروهای خود در جنبو افغانستان را از راه آسیای میانه و با استفاده از راه های شمالی افغانستان، تامین می کند.

آغاز تلاشها برای آزادی کارمندان ربوده شده سازمان ملل

مطالب مرتبط