ایتالیایی های مظنون به توطئه در هلمند آزاد شدند

ماتئو پاگانی
Image caption ماتئو پاگانی یکی از امدادرسان های آزاد شده ایتالیایی است

فرانکو فراتینی، وزیر خارجه ایتالیا، می گوید افغانستان سه شهروند ایتالیایی را که به ظن تلاش برای ترور والی هلمند بازداشت کرده بود، آزاد کرده است.

این سه ایتالیایی که به عنوان امدادرسان در استخدام یک خیریه درمانی بودند، روز ۱۰ آوریل در ولایت هلمند بازداشت شده بودند.

این بازداشتها پس از آن صورت گرفت که نیروهای امنیتی از درون یک بیمارستان مربوط به ایتالیایی ها در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، اسلحه و جلیقه های انتحاری پیدا کردند.

گلاب منگل، والی هلمند گفت که این مواد و اسلحه "با کمک کارمندان خارجی" به داخل بیمارستان منتقل شده بود.

اما نهاد خیریه ایتالیایی که امور این بیمارستان را برعهده دارد، گفت که مطمئن است کارمندان این نهاد بیگناه هستند.

آقای فراتینی روز یکشنبه گفت از حل سریع مسئله متشکر است.

به گزارش خبرگزاری آنسا ایتالیا، او همچنین از دیپلمات های ایتالیایی به دلیل اقدام "فوق العاده حرفه ای و محتاطانه" برای تضمین آزادی شهرندان ایتالیایی تقدیر کرد.

'پنجصد هزار دلار'

هفته گذشته و بعد از بازداشت ۹ نفر از جمله ۳ ایتالیایی در این رابطه، گلاب منگل، والی هلمند در یک کنفرانس خبری گفت "جلیقه های انتحاری، بمب های دستی (نارنجک) و اسلحه با کمک کارمندان خارجی بیمارستان ایمرجنسی و سایر همکاران آنها به داخل این بیمارستان منتقل شده بود تا حملاتی را در لشکرگاه اجرا کنند."

آقای منگل افزود: "براساس برنامه آنها، یکی از کارمندان خارجی بیمارستان ایمرجنسی برای کشتن من، پنجصد هزار دلار دریافت کرده بود."

داوود احمدی، سخنگوی والی هلمند گفت، شش نفر از افغانهایی که در این قضیه بازداشت شده اند، کسانی هستند که به عنوان عالمان، مترجمان و محافظان امنیتی در این بیمارستان کار می کردند.

آقای احمدی گفت که به باور محققان، همه این افراد با طالبان در ارتباط بوده اند و در نظر داشتند اول در لشکرگاه حمله انتحاری انجام بدهند، و بعد زمانی که والی هلمند برای دیدن مجروحان به بیمارستان می آید، او را در داخل بیمارستان به قتل برسانند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس گزارش کرده که یک نوار ویدیویی از جریان عملیات در بیمارستان ایمرجنسی، سربازان بریتانیایی و پلیس افغانستان را همراه با مقامات دولتی نشان می دهد که وارد بخش "عمل جراحی قربانیان غیرنظامی جنگ" می شوند.

براساس گزارش این خبرگزاری، در این نوار انباری نشان داده می شود که در داخل آن صندوق های سر باز و مملو از گلوله، اسلحه کمری، بمب های دستی و مواد انفجاری جابجا شده است.

بعد، ویدیو کارمندان خارجی را نشان می دهد که در یک محوطه باز روی کرسی نشسته اند و کارتهای هویت شان دیده می شود، اما نامهایشان واضح نیست.

مطالب مرتبط