رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان معرفی شد

نشان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، فضل احمد معنوی معاون شورای علمای افغانستان را به عنوان ریئیس کمیسیون مستقل انتخابات این کشور معرفی کرد.

فضل احمد معنوی پیش از این نیز یکی از اعضای کمیسیون انتخابات بود. آقای معنوی معاونت دیوان عالی قضا را نیز در کارنامه خود دارد.

پیش از این دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار اعلامیه ای، از توافق آقای کرزی با شماری از رهبران جهادی و برخی از رهبران احزاب و شخصیت های با نفوذ در مورد رئیس کمیسیون انتخابات خبر داده بود.

وحید عمر سخنگوی حامد کرزی در یک کنفرانس خبری گفت، پنج تن از اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی نیز از سوی حامد کرزی معرفی شده اند.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی مانند گذشته پنج عضو دارد، با این تفاوت که قبلا سه عضو این کمیسیون خارجی بودند و دو عضو آن داخلی اما این بار این ترکیب بر عکس شده است و سه عضو این کمیسیون پنج نفری، افغان هستند.

قاضى مراد شريفى که در حال حاضر رئيس تفتيش ستره محکمه، (دادگاه عالی) است. احمد ضيا رفعت استاد در دانشکده روزنامه نگاری دانشگاه کابل و سرمحقق شاه سلطان عاطفى از کارمندان اداری در مجلس نمایندگان سه عضو افغان کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی هستند. قاضى يوهان کريکلر شهروند آفريقاى جنوبى که درسال ١٩٩٤ رياست کميسيون انتخابات آفريقاى جنوبى را نيز به عهده داشته است و مصطفى صفوت صديقى شهروند عراقی که قبلا مشاور کميسيون انتخابات سودان و عضو انتخابات عراق بوده است به عنوان اعضای خارجی این کمیسمیون معرفی شده اند.

در پی بروز اختلاف بر سر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات و مسئول دبیرخانه این کمیسیون به دست داشتن در تقلب و حمایت از حامد کرزی متهم شدند.

Image caption عزیز الله لودین رئیس کمیسیون انتخابات دو هفته پیش از سمت خود استعفا کرد

حامد کرزی و مسئولان پیشین کمیسیون انتخابات چنین اتهاماتی را رد کردند، اما ادامه فشار های رقبای داخلی آقای کرزی و همچنین نهادی های بین المللی از جمله سازمان ملل متحد، عزیز لودین رئیس کمیسیون انتخابات و داوود علی نجفی مسئول دبیرخانه این کمیسیون مجبور به استعفا کرد.

از لحاظ قانونی تعین رئیس کمیسیون انتخابات و مسئول دبیر خانه این کمیسیون از صلاحیت های رئیس جمهوری است. اما مخالفان سیاسی آقای کرزی اصرار دارند که مسئولان این کمیسیون باید مورد قبول و اعتماد همه جوانب باشند.

آقای کرزی در هفته های اخیر تلاش کرد، همه اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایات هم افغان باشند و از سوی شخص او منصوب شوند.

اما این تلاش آقای کرزی با مخالفت جدی مجلس نمایندگان مواجه شد و مجلس قانون جدید انتخابات را که صلاحیت های بیشتری به رئیس جمهوری می داد، رد کردند.

ادامه چنین جنجالهایی سرانجام آقای کرزی را ناگزیر کرد تا راه مشورت و رای زنی را در پیش گیرد.

ظاهرا این روش سنتی افغانی بار دیگر نتیجه داده و توافق اجمالی در این مورد به دست آمده است.

مشخص شدن رئیس کمیسیون انتخابات و اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، یکی از چالشهای موجود برسر راه برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان را حل کرد.

اما هنوز چالشها جدی دیگری باقی است از جمله اینکه، انتخابات پارلمانی افغانستان براساس کدام قانون برگزار خواهد شد. قانون جدید که آقای کرزی فرمان اجرایی کردن آن را صادر کرده اما از سوی مجلس نمایندگان رد شده است. یا قانون قبلی که وزیر داد گستری می گوید بعد از صدور فرمان کرزی مبنی بر اجرایی شدن قانون جدید؛ دیگر اعتبار ندارد.

کمبود بودجه برای برگزاری انتخابات از دیگر چالشها است و اوضاع امنیتی نیز کار را برای کمیسیون انتخابات افغانستان دشوار می کند.

مطالب مرتبط