دولت افغانستان: ایران شش افغان را اعدام کرده است

رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی افغانستان
Image caption آقای اسپنتا می گوید، نگرانی حکومت افغانستان را به سفیر ایران منتقل کرده است

دولت افغانستان تعداد شهروندان این کشور را که در ایران اخیرا اعدام شدند، شش نفر اعلام کرده است.

شورای امنیت ملی افغانستان می گوید، اجساد چهار نفر از این افراد، به تاریخ های شانزدهم و بیست و هفتم حمل/فروردین، از طریق مرز اسلام قلعه، به افغانستان انتقال داده شده است.

اعدام این افراد که براساس گزارشها، به جرم قاچاق مواد مخدر صورت گرفته است، اخیرا در رسانه های داخل افغانستان بازتاب گسترده ای داشت.

سخنگوی ریاست جمهوری پیشتر تعداد این افراد را سه نفر خواند، اما شماری از نمایندگان مجلس افغانستان ادعا کردند که حدود چهل نفر از افغانها اخیرا در ایران اعدام شده اند.

اما واکنش رسمی از سوی مقامات ایران در مورد آمار دقیق افغانهای که اعدام شده اند، منتشر نشد.

در اعلامیه ای که شورای امنیت ملی افغانستان منتشر کرده، آمده است که رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی اخیرا با سفیر ایران در کابل در این مورد دیدار کرده و از او خواسته است تا ایران به تفاهم نامه ای که میان دو کشور در مورد تبادل زندانیان امضا شده، توجه داشته باشد.

اعلامیه همچنین نوشته که آقای اسپنتا در دیدار با فدا حسین مالکی، سفیر ایران در کابل، "نگرانی جمهوری اسلامی افغانستان را راجع به اعدام های اخیر ابراز کرد."

پیش از این، وزارت خارجه افغانستان در مورد چگونگی برگزاری جلسات دادگاه شهروندان افغان در ایران و دسترسی زندانیان افغان به وکیل مدافع ابراز تردید کرده و گفته بود که در این مورد تحقیق می کند.

مقامات در ایران گفته اند که بسیاری از افغانهایی که در این کشور زندانی هستند، مرتکب جرایمی مرتبط به قاچاق مواد مخدر شده اند.

از آغاز تهاجم شوروی سابق به افغانستان در سال ۱۳۵۸ خورشیدی، حدود سه میلیون افغان به ایران مهاجر شدند و در حال حاضر هم حدود دو میلیون مهاجر افغان در این کشور حضور دارند.

دولت خواستار بازگشت این مهاجران به کشور خود است، اما در مواردی برخورد دولت ایران با این مهاجران باعث ناخشنودی مقامات افغان شده است.

مطالب مرتبط