ثبت نام انتخابات پارلمانی افغانستان آغاز شد

انتخابات افغانستان
Image caption هر ولایت در افغانستان به عنوان یک حوزه انتخاباتی معرفی شده است

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید، ثبت نام نامزدهای انتخابات پارلمانی این کشور از امروز در سراسر افغانستان آغاز شده است.

به گفته مسئولان این کمیسیون، در نخستین روز ثبت نام، دهها نفر در کابل و ولایات افغانستان برای نامزد شدن در انتخابات به مراکز ثبت نام مراجعه کرده اند.

این دومین انتخابات پارلمانی در افغانستان خواهد بود که قرار است در بیست و هفتم سنبله/شهریور برابر با هژدهم سپتامبر برگزار شود.

ادامه نا امنی ها در افغانستان از چالشهای اصلی سر راه برگزاری این انتخابات پنداشته می شود؛ اما مسئولان می گویند، همه تلاشها را به خرج خواهند داد تا انتخابات در فضای امن برگزار شود.

مسئولان کمیسیون انتخابات می گویند، ساکنان هر ولایت افغانستان، اجازه دارند در همان ولایت برای شرکت در انتخابات ثبت نام کنند؛ اما به گفته این مسئولان، کوچی ها (عشایر) از این امر مستثنا هستند و می توانند در هر ولایتی که خواسته باشند، به عنوان نامزد انتخابات ثبت نام کنند.

از شرایط نامزدی برای انتخابات پارلمانی افغانستان، داشتن تابعیت افغانستان، محکوم نشدن به ارتکاب جرایم ضد بشری از سوی دادگاه و داشتن سن حداقل بیست و پنج سال تعیین شده است.

نداشتن ارتباط با گروه های مسلح غیرمسئول نیز از دیگر شرایط نامزدی برای انتخابات پارلمانی افغانستان است.

قانون انتخابات

کمیسیون انتخابات می گوید، دو هفته را برای ثبت نام نامزدان اختصاص داده است و پس از آن، کمیسیون رسیدگی به شکایات وقت دارد تا به ادعاها و شکایاتی که علیه نامزدها مطرح می شود، رسیدگی کند.

این مراحل در حالی آغاز می شود که هنوز جنجالها بر سر قانون انتخابات میان مجلس نمایندگان و حکومت افغانستان حل نشده است.

مجلس نمایندگان قانون جدید انتخابات را دو بار رد کرده، اما حکومت با توجه به قانون اساسی و اینکه شورای ملی نمی تواند در آخرین سال کاری خود فرامین تقنینی رئیس جمهوری را تعدیل کند، قانون جدید را اجرایی اعلام کرده است.

مجلس سنای افغانستان نیز از قانون جدید حمایت کرده است.

سخنگویان حکومت می گویند، تا زمانی که هر دو مجلس پارلمان - سنا و مجلس نمایندگان - قانون را رد نکرده اند، این قانون براساس فرمان تقنینی رئیس جمهوری توشیح شده و اجرا می شود.

اما منتقدان می گویند، هر قانونی در افغانستان قبل از آنکه به اجرا گذاشته شود، باید از تصویب مجلس نمایندگان بگذرد.

مطالب مرتبط