به روز شده:  14:41 گرينويچ - چهارشنبه 21 آوريل 2010 - 01 اردیبهشت 1389

اتحادیه اروپا به وزارت کشاورزی در افغانستان کمک کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اتحادیه اروپا ماشین آلات جدیدی را که ارزش آنها شش میلیون دلار آمریکایی اعلام شده در اختیار وزارت زراعت(کشاورزی) افغانستان قرار داده است.

بیشتر این ماشینها، ماشین های تولید بزرهای اصلاح شده گندم و سبزی است. تراکتورهایی که از آنها در برنامه های تحقیقاتی کشاورزی استفاده می شود از دیگر ماشین آلاتی است که به کمک اتحادیه اروپا خریداری شده و در اختیار وزارت کشاورزی افغانستان قرار داده شده است.

آصف رحیمی وزیر زراعت افغانستان می گوید این ماشین ها که در اختیار تصدیهای دولتی و شرکت های خصوصی قرار می گیرد، به ابرازی برای افزایش بزرهای اصلاح شده تبدیل خواهد شد.

مقام های دولت افغانستان می گویند اگر دولت بتواند بزرهای اصلاح شده دهقانان را در اختیار آنها قرار دهد، محصولات کشاورزی در این کشور افزایش چشم گیری خواهد یافت.

افغانستان کشوری است که بیشتری درآمد آن از محل محصولات کشاورزی تامین می شود، اما کشاورزی در این کشور به شکل سنتی و قدیمی باقی مانده و محصولات کشاورزان در حدی است که نفع زیادی نصیب کشاورزان نمی کند.

پائین بودن محصولات کشاورزی در افغانستان یکی از دلایلی عنوان می شود که جمعیت روستایی افغانستان را به شهرها کشانده است.

روستائیان سرگردان و بیکار در شهرهایی که روز به روز جمعیت آن بیشتر می شود و روستاهایی که شمار زمین های کشت نشده آن افزایش می یابد.

از میان متحدان بین المللی افغانستان اتحادیه اروپا این مهم را جدی گرفته و سعی دارد دولت افغانستان را در میکانیزه کردن کشاورزی اش کمک کند.

اتین فاوبیت نماینده اتحادیه اروپا در کابل می گوید:"بخش زراعت یکی از عمده ترین بخشهایی است که کمک های اتحادیه اروپا به افغانستان را به خود اختصاص داده است. ما چند پروژه را در این بخش کمک می کنیم تا حالا بیش از 200 میلیون یورو در بخش زراعت افغانستان کمک کرده ایم."

در حال حاضر تنها از 25 در صد زمین های قابل کشت درافغانستان، استفاده می شود. و 75 در صد دیگر این زمینها لامزروع است.

ارزیابی های دولت افغانستان نشان می دهد که ده سال دیگر نیاز است تا کشاورزان افغان بتوانند به نیازهای اولیه خود از جمله بزرهای اصلاح شده دست یابند.

جنگ های مداوم و خشکسالی های پیهم سالهای اخیر، کشاورزی در افغانستان و کشاورزان این کشور را به شدت آسیب رسانده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.