جرگه صلح افغانستان به تاخیر افتاد

طالبان
Image caption گروه طالبان تا حالا تمایلی به مذاکره با دولت افغانستان نشان نداده است

دولت افغانستان اعلام کرده است که جرگه صلح تا یک ماه دیگر برگزار نخواهد شد.

هدف از این جرگه که قرار بود به تاریخ دوم ماه مه امسال برگزار شود، زمینه سازی برای گفتگو با طالبان برای پایان دادن به خشونتها در افغانستان اعلام شده است.

مسئولان برگزاری این جرگه می گویند، دولت افغانستان نیاز داشت تا قبل از برگزاری جرگه، "تشویش ها و نگرانی های" جامعه جهانی را در مورد تدویر این برنامه برطرف کند.

گل آغا احمدی، سخنگوی جرگه صلح به بی بی سی گفت که انتظار می رود آقای کرزی در سفری که به زودی به آمریکا خواهد داشت، در مورد جزییات جرگه صلح با مقامات آمریکایی گفتگو کند.

آقای احمدی گفت: "جامعه جهانی تشویش داشت از اینکه در این جرگه چه مسایلی مطرح خواهد شد... رئیس جمهور کرزی (در سفر به آمریکا) در این مورد توضیحاتی خواهند داد که برگزاری جرگه به نفع افغانستان و جامعه جهانی است و جهان نباید نگران باشد."

سخنگوی جرگه صلح، از دیگر دلایل تاخیر در برگزاری این جرگه را، آغاز ثبت نام نامزدهای انتخابات پارلمانی خواند.

آقای احمدی گفت که بسیاری از افرادی که قرار است در این جرگه شرکت کنند، سرگرم برنامه های انتخاباتی و ثبت نام در انتخابات هستند، که این مسئله به گفته او، مانعی را سر راه برگزاری به موقع جرگه صلح ایجاد کرده است.

برگزاری جرگه صلح، از برنامه های حامد کرزی در انتخابات دوم ریاست جمهوری بود.

آقای کرزی تاکید دارد که برای رسیدن به صلح در افغانستان، نیاز است تا طرح گفتگو و مذاکره با طالبان وارد مراحل عملی خود شود.

طرح گفتگو با طالبان اگرچه در کنفرانس لندن، در کل از سوی جامعه جهانی پذیرفته شد، اما ناظران امور می گویند، هنوز سوالهایی در مورد جزئیات و چگونگی گفتگو با طالبان، هم در داخل و هم در بیرون از افغانستان وجود دارد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در سفری که اخیرا به افغانستان داشت، در سخنان خود در مورد مبارزه با طالبان، تاکید اصلی روی عملیات نظامی و تضعیف طالبان از راه نظامی داشت؛ اظهاراتی که بسیاری از آگاهان سیاسی آن را به عنوان عدم تمایل آمریکا به گفتگو با طالبان تعبیر کردند.

تحلیلگران می گویند، آقای کرزی قبل از عملی کردن برنامه گفتگو با طالبان، نیاز دارد تا جامعه جهانی و حلقات داخل افغانستان را متقاعد کند که مذاکره با طالبان، به معنای از دست رفتن ارزشهای که در قانون اساسی افغانستان به آن اشاره شده، نخواهد بود.

اظهارات مقامهای غربی نیز در مورد این جرگه تاکنون خیلی روشن نبوده است.

نخستین بار گردون براون در کنفرانس لندن گفته بود که جامعه جهانی مصمم است تا قبل از گفت و گو با طالبان ماشین جنگی آنها را در هم بشکند و آخرین بار هم روز گذشته مارک ست ویل نماینده غیر نظامی ناتو در افغانستان در یک کنفرانس خبری در مورد این جرگه گفت که: این جرگه برداشتن گام های نخست در راستای صلح در افغانستان است اما انتظار نداریم که تمام عناصر طالبان به روند صلح بپیوندند. عده ای از عناصر آشتی نا پذیر طالبان همچنان باقی خواهند ماند.

نماینده غیر نظامی ناتو تاکید کرد که آنهایی که به برنامه صلح نپیوندند، با برخورد شدید نیروهای مسلح افغانستان، ارتش پاکستان و ناتو روبرو خواهند شد.

ظاهرا این اظهارات نشان می دهد که مقام های افغان و جامعه جهانی، هنوز دیدگاه واحد و روشنی در مورد جرگه صلح ندارند. دولت افغانستان سعی می کند، توافق نظر متحدان بین المللی خود را جلب کند چون در غیر آن بعید به نظر می رسد که جرگه صلح پیامدی قابل انتظار دولت افغانستان را داشته باشد.

مطالب مرتبط