معنوی: دموکراسی را با حاکمیت ملی عوض نمی کنیم

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان
Image caption آقای معنوی گفت که خارجی ها فقط در حد قانون با افغانستان همکاری کنند

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان هشدار داده است که هیچ گونه مداخله ای در امور انتخاباتی این کشور "قابل قبول نخواهد بود."

آقای معنوی که در نخستین روز آغاز کارش به عنوان رئیس کمیسیون انتخابات صحبت می کرد، گفت که افغانستان بدون شک به کمک و همکاری جامعه بین المللی برای پیشبرد امور انتخاباتی خود نیاز دارد، اما تاکید کرد که این همکاری نباید تبدیل به "مداخله" شود.

عزیزالله لودین، رئیس سابق کمیسیون انتخابات افغانستان به دلیل انتقادات گسترده ای که متوجه این کمیسیون در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بود، مجبور به کناره گیری از وظیفه اش شد.

مخالفان سیاسی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، مقامات این کمیسیون را به دست داشتن در تقلب های انتخاباتی به نفع آقای کرزی متهم کردند.

اما آقای کرزی با تاکید بر "صداقت" مقامات این کمیسیون، "خارجی ها" را مسئول تقلب در انتخابات ریاست جمهوری دانست.

این اظهارات آقای کرزی که نقش حلقاتی در سازمان ملل متحد و جامعه جهانی را در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان زیر سوال برد، با نگرانی و انتقاد گسترده ای در سطح بین المللی روبرو شد.

با توجه به این مساله، چگونگی همکاری نهادهای بین المللی با افغانستان در زمینه برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور، به موضوع حساسی تبدیل شده است.

'مداخله غیراخلاقی'

هشدار رئیس کمیسیون انتخابات به "همکاران ملی و بین المللی" در زمینه عدم مداخله در امور انتخاباتی افغانستان، این حساسیت را آشکارا نشان می دهد.

آقای معنوی که در کمیسیون انتخابات افغانستان با خبرنگاران صحبت می کرد، گفت: "تا جایی که قانون و مقررات کشور ما اجازه می دهد، در جریان انتخابات به همکاران ملی و بین المللی نیازمندیم، و به آنها سهم خواهیم داد؛ ولی هیچگاه اجازه نخواهیم داد تا در امور ملی ما مداخله غیرقانونی، غیراخلاقی و غیرطبیعی صورت گیرد."

او افزود: "تحمیل هر عملی بالای ما که در مغایرت با تعاملات ملی و بین المللی قرار داشته باشد، قابل قبول نخواهد بود و ما دموکراسی و انتخابات را با از بین رفتن حاکمیت ملی خود عوض نخواهیم کرد."

عزیزالله لودین، رئیس پیشین کمیسیون انتخابات افغانستان نیز که در همین کنفرانس حضور داشت، خواستار تحقیق در مورد عوامل تقلب در انتخابات دوم ریاست جمهوری افغانستان شد.

آقای لودین گفت: "امیدوار هستم روزی این مسایل بررسی شده و دیده شود که اگر مشکلاتی در این جا بود، آیا مسئولان در این جا مشکلاتی داشتند، یا چیزهایی بود که از توان نه تنها ما، بلکه از توان همه کسانی که با ما دوست هستند، بیرون بود تا بتوانند آن را در کنترل خود داشته باشند."

به دنبال تقلب هایی که در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان صورت گرفت، صدها نفر از کارمندان کمیسیون انتخابات از وظایف شان برکنار شدند و شماری دیگر نیز، آنگونه که مسئولان این کمیسیون می گویند، برای پیگرد حقوقی به دادستانی کل معرفی می شوند.

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان حالا اعلام کرده که در نظر دارد اصلاحاتی را در این کمیسیون وارد کند تا زمینه تقلب در انتخابات پارلمانی این کشور که قرار است به تاریخ بیست و هفتم/شهریور (هجدهم سپتامبر) امسال برگزار شود، به کمتر ترین سطح ممکن برسد.

مطالب مرتبط