به روز شده:  08:58 گرينويچ - جمعه 23 آوريل 2010 - 03 اردیبهشت 1389

دبیر کل ناتو: شرایط در افغانستان به نفع ما است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اظهارات مقام های ناتو نشان می دهد که وزرای خارجه عضو این پیمان در تالی پایخت استونی برسر کلیات یک برنامه به توافق رسیده اند.

این اجلاس به منظور بررسی چارچوب انتقال مسئولیت کامل تامین امنیت افغانستان به نیروهای امنیتی این کشور برگزار شده است.

اندرس راس موسن دبیرکل ناتو در سخنرانی اش در این اجلاس گفت :"وضعیت امنیتی در افغانستان هنوز هم به عنوان یک چالش عمده باقی است. بسیاری کشورهایی که دور این میز حضور دارند، سربازان خود را در این ماموریت از دست داده اند. اما ما امسال در حال پیشرفت هستیم و شرایط به نفع ما رو به بهبود است."

دبیرکل ناتو در سخنرانی اش از نیازهایی سخن گفت که بدون توجه به آنها نمی توان برنامه انتقال مسئولیت تامین امنیت به نیروهای افغانستان را عملی کرد، نیاز به آموزش بیشتر نیروهای امنیتی افغانستان و نیاز به آموزگاران بیشتر به این منظور.

راس موسن گفت: استراتژی جدید ما در قبال افغانستان ارئه شده است. هزاران سرباز آیساف در همکاری با نیروهای افغان مشترکا به منظور حفظ امنیت افغانها کار می کنند. دولت افغانستان برای پیشبرد امور مسولیت بیشتر را به عهده می گیرد و ما برای آغاز روند واگذاری مسولیت رهبری به افغانها در مناطقی که شرایط اجازه دهد، آمادگی می گیریم. آینده این ماموریت روشن است. یعنی کسب توانایی بیشتر برای افغانستان".

دبیرکل ناتو همچنین گفت که در حال حاضر به 450 آموزگار دیگر برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان نیاز است، اما بر اساس برنامه پیش بینی شده اگر شمار نیروهای افغانستان تا سال 2011 به سیصد هزار نفر برسد، در آن صورت حد اقل به هزار مربی برای آموزش این نیروها نیاز است.

دبیرکل ناتو درحالی که گفت برای انتقال مرحله به مرحله و منطقه به منطقه مسئولیت تامین امنیت به نیروهای افغانستان آماده است، اما توضیح نداد که عملا چنین برنامه ای چه زمانی و از کجا آغاز خواهد شد.

اصل این برنامه که دولت افغانستان باید مسئولیت های بیشتری را به عهده بگیرند، در واقع در کنفرانس لندن، که در ماه جنوری/ ژانویه امسال برگزار شده بود، توافق شده بود.

حالا مساله اصلی این است که این برنامه باید مشخص تر و عملی تر بررسی شود و مشخص شود که چنین برنامه ای تاچه حد عملی است.

براساس استراتژی آقای اوباما قرار است در نیمه دوم سال 2011 روند تدریجی خروج نیروهای آمریکا از افغانستان آغاز شود.

ناتو هنوز هیچ چیز روشنی در این مورد نگفته و آغاز روند تدریجی خروج از افغانستان را به شرایط و اوضاع امنیتی موکول کرده است.

دبیرکل ناتو در اجلاس تالین نیز صحبت کردن در مورد تاریخ معین خروج نیروهایش از افغانستان خود داری کرد.

مذاکره با طالبان و شرایط حساس

دولت افغانستان تلاش می کند تا حد اکثر تا یکماه دیگر، جرگه صلح را برگزار کند، تلاش حامد کرزی بر این است که در این اجلاس زمینه گفت و گو با طالبان را در داخل افغانستان فراهم کند.

در اجلاس لندن جامعه جهانی به طور کلی با طرح حامد کرزی مبنی بر مذاکره با طالبان، موافقت کردند. اما اوایل این هفته اعلام شد که برگزاری جرگه صلح به تاخیر افتاده و دلیل آن هم این است که جامعه جهانی و مشخصا آمریکا می خواهد قبل از برگزاری آن به صورت روشن از میکانیسم و پیامد احتمالی آن مطمئن باشد.

اوضاع امنیتی افغانستان تا حد زیادی به این جرگه یا اجلاس، بستگی دارد. اگر این جرگه بتواند راه کار عملی و مشخصی را برای مذاکره با طالبان به دست دهد. می توان گفت اوضاع آرامتر شده و برنامه انتقال مسئولیت از نیروهای خارجی به افغانها عملی خواهد شد.

از سوی دیگر افزایش نیروهای آمریکا در سال جدید، سبب شد تا عملیات های سنگینی علیه طالبان به راه انداخته شود و مواضع طالبان در بخش هایی از جنوب از جمله ولایت هلمند در هم کوبیده شد.

ژنرال مک کرستال فرمانده آمریکایی ناتو در افغانستان تلاش می کند تا افزایش فشار بر طالبان مقاومت آنها را در هم بشکند و آنها را به مذاکره و یاهم دست کشیدن از جنگ وادار کند.

همه این برنامه ها به همدیگر مرتبط است و هر کدام با سوالات جدی زیادی روبرو است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.