۳۰ تن از طالبان در شمال افغانستان کشته شدند

محمد عمر والی قندوز
Image caption والی قندوز می گوید شمار نیروهای آمریکایی، المانی و پلیس افغانستان برای تامین امنیت قندوز افزایش خواهند یافت

مقام های محلی در ولایت قندوز در شمال افغانستان می گویند، ۳۰ تن از جنجگویان طالبان در این ولایت کشته شده اند.

محمد عمر والی قندوز در یک کنفرانس خبری گفت، در جریان عملیاتی که در ۲۴ ساعت گذشته به راه انداخته شده بود، ۳۰ تن از طالبان کشته شده، هشت تن از آنها مجروح شده اند و هفت تن دیگر به اسارت نیروهای ارتش افغانستان در آمده اند.

والی قندوز افزود، یکی از کشته شدگان اهل وزیرستان جنوبی است، حدود ۱۰۰ تن از کسانی که در صفوف طالبان می جنگند یا خارجی هستند و یا کسانی هستند که از ولایت هلمند به قندوز آمده اند.

این عملیات ها در ولسوالی های، چهار دره، امام صاحب و ارچی راه اندازی شده و نیروهای ویژه آمریکایی نیز در کنار ارتش افغانستان در این عملیات ها شرکت داشته اند.

والی قندوز گفت دو تن از فرماندهان طالبان به نامهای ملا سیلاب و ملا امیر حمزه نیز در میان کشته شدگان است.

به گفته والی قندوز تا ده روز دیگر عملیات های مشابهی در مناطقی که طالبان در آن حضور دارند به راه انداخته خواهد شد.

آقای عمر به خبرنگاران گفت: برای بیرون راندن طالبان از قندوز، ۱۲۰۰ سرباز دیگر آمریکایی و ۵۰۰ سرباز آلمانی به این ولایت می آیند ۸۰۰ نفر نیز به شمار پلیس قندوز افزوده خواهد شد.

این مقام محلی افغان تاکید کرد که ارتش و پلیس برای تامین امنیت قندوز و راه اندازی عملیات علیه شورشیان پایگاه های جدیدی را در این ولایت ایجاد خواهند کرد.

خبرنگاران می گویند اکثر مناطق در ولسوالی های امام صاحب، ارچی و چهار دره در کنترل طالبان است.

احمد الهام خبرنگار بی بی سی در قندوز می گوید، شماری از کسانی که در ادارات دولتی کار می کردند این مناطق را ترک کرده و به مرکز قندوز آمده اند. شماری هم از ترس شدت گرفتن جنگ خانه های خود را ترک کرده و به مرکز قندوز کوچیده اند. از یک هفته به این سو شبانه تلفن های همراه نیز از کار می افتد.

Image caption سال گذشته در اثر بمباران ناتو شماری از غیر نظامیان در قندوز کشته شدند

احمد الهام می گوید، مقام های محلی در پاسخ به این سوال که چرا تلفن های همراه شبانه کار نمی کند، گفته اند. طالبان شرکت های مخابراتی را تهدید کرده اند و آنها از ترس طالبان شبانه خدمات خود را متوقف می کنند.

اهمیت قندوز برای ناتو و طالبان

ولایت قندوز در شمال افغانستان، برای نیروهای ناتو اهمیت حیاتی دارد، بعد از آن که طالبان مسیر تدارکاتی ناتو را در جنوب افغانستان و شمال پاکستان، نا امن کردند، ناتو با توافق روسیه و کشور های آسیای میانه مسیر تازه ای برای تامین سوخت مورد نیاز نیروهایش در افغانستان برگزید.

این مسیر جدید از قندوز و بغلان در شمال افغانستان می گذرد. طالبان با درک اهمیت این مسیر از یک سال به این سو آرام آرام فعالیت های خود در مناطق قندوز و بغلان را آغاز کردند.

در یک مورد طالبان توانست دو تانکر نفت کش ناتو را بربایند، آنها این تانکرها را به مناطقی در قندوز بردند و از مردم خواستند بیایند و بنزین رایگان بگیرند.

وقتی شمار زیادی از مردم برای گرفتن بزین حراج شده و رایگان دور تانکرهای ربوده شده ناتو جمع شده بودند، جنگنده های ناتو آنها را به ظن اینکه افراد طالبان هستند، بمباران کردند که در نتیجه آن دها تن غیر نظامی کشته شدند.

این بمباران ناتو بهانه تبلیغاتی خوبی به دست طالبان داد و سبب گسترش فعالیت آنها در قندوز و بغلان شد.

در زمان طالبان نیز قندوز محکم ترین سنگر طالبان در شمال بود. و طالبان بارها از این ولایت تجهیز می شدند و به دیگر ولایات شمالی افغانستان حمله می کردند.

قندوز در شمال همچنین مفری برای طالبان است تا از فشار ناتو در جنوب به آنجا بگریزند.

دبیرکل ناتو روز گذشته در اجلاس وزرای خارجه عضو این پیمان در تالین پایتخت استونی اعلام کرد که شرایط در افغانستان به نفع ناتو است و آنها در نظر دارند مرحله به مرحله و گام به گام امنیت کامل افغانستان را به نیروهای امنیتی این کشور واگذار کنند.

دبیرکل ناتو همچین گفت که آنها از تمامی امکانات شان علیه شورشیان استفاده خواهند کرد تا شرایط امنیتی بهتر شود و نیروهای افغان تقویت شوند.

در حال حاضر ناتو در نظر عملیاتی را در قندهار به راه اندازد و آنگونه که والی قندوز می گوید برنامه مشابهی در این ولایت نیز در دست اجرا است.

آیا این به معنای گسترش جنگ در افغانستان است؟ یا به معنای تصمیم جدید متحدان بین المللی دولت افغانستان برای یکسره کردن کار شورشیان؟

پاسخ هنوز روشن نیست.

ا

مطالب مرتبط