نمایشگاه عکسهای تاریخی در کابل

کابل قدیم
Image caption صد و پنجاه عکس و نقاشی که افغانستان صد سال گذشته رانشان می دهد به نمایش گذاشته شده اند

کتابخانه لندن و موسسه آقا خان مشترکا نمایشگاهی از عکس های تاریخی افغانستان را در کابل برگزار کرده اند.

در این نمایشگاه عکسهایی به نمایش گذاشته شده که در سالهای ۱۲۰۹ تا ۱۲۹۹ خورشیدی ازنقاط مختلف این کشور گرفته شده اند.

این عکسها، شهرهای قدیمی و تاریخی افغانستان از جمله غزنی، قندهار، جلال آباد و کابل را نشان می دهند. عکسهایی از زندگی کوچیها (عشایر) عکسهایی از پادشاهان صد سال اخیر افغانستان و وزرا و درباریان آنها و عکسهایی که زندگی در روستاها و وضعیت سیستم حمل و نقل در آن زمان را نشان می دهد، در این نمایشگاه دیده می شوند.

در کنار این عکسها، نقاشی هایی نیز به نمایش گذاشته شده که نشاندهنده زندگی آن زمان در افغانستان است.

نکته جالب و قابل توجه شاید این باشد که بیشتر نقاشی ها به زنان اختصاص دارد. شاید به دلیل اینکه عکاسان در آن زمان نمی توانستند به حرمسراها و خانه های پادشاهان و مقام های دولتی و خوانین راه یابند. از این رو نقاشی ها بیشتر به زنان طبقه اشراف اختصاص یافته است.

این نمایشگاه در تالار قصر ملکه که بخشی از یک مجموعه امارتی موسوم به باغ بابر است، برگزار شده است. باغ بابر که آرامگاه بابر شاه از پادشاهان مشهور مغلولهای هند نیز در آنجا است. در گذشته های دور قصر تابستانی بابرشاه بوده است. باغ بابر در سالهای گذشته توسط موسسه آقا خان باز سازی شده است.

Image caption زنان پادشاهان، خوانین و ملاک آن زمان از چشم دور بین و آدم های بیگانه دور بودند، از این رو عکسی از آنها نیست. آنها را تنها در نقاشی ها می توان دید

عکسهایی که در کابل به نمایش گذاشته شده اند عکسهایی اصلی نیستند، نسخه های اصلی این عکسها در کتابخانه لندن نگهداری می شوند و شمار آنها نیز زیاد است. شماری از عکسهایی که در کتابخانه لندن نگهداری می شوند عکسهایی است که توسط سربازان و افسران انگلیس در زمان لشکرکشی های انگلیس ها به افغانستان گرفته شده اند.

اما عکسهایی که در کابل به نمایش گذاشته شده، در واقع نسخه بدل هایی با کیفیت عالی از عکسهای کتابخانه لندن است.

خبرنگاران و کسانی که از این نمایشگاه باز دید کرده اند می گویند، برای اولین باری است که چنین عکسهای تاریخی از کشور شان می بینند. عکسهایی که تاریخی بیش از صد سال گذشته افغانستان را به صورت مستند تصویر می کند.

خبر خوش برای افغانها شاید این باشد که عکسها بعد از پایان نمایشگاه به آرشیو ملی افغانستان منتقل خواهند شد.

محمد شفیق از کارمندان موسسه آقا خان و از برگزار کنندگان این نمایشگاه می گوید: "این عکسها، هدیه ای از سوی کتابخانه بریتانیا برای افغانستان است."

افغانستان کشوری است که اسناد و مدارک زیادی از گذشته تاریخی اش ندارد. بویژه اسناد تصویری مانند عکس و فیلم. اگر هم چنین اسنادی وجود دارد، دست کم مردم عادی به آن دسترسی نداشته اند.

آنچه عامه مردم از گذشته تاریخی شان می دانند به قصه های شفایی و کتابهای تاریخی مکتب (مدرسه) و چند کتاب تاریخی محدود است.

از این رو برگزاری چنین نمایشگاه هایی می تواند برای مردم این کشور جذاب و جالب باشد و مورد استقبال مردم قرار بگیرد.

نمایشگاه عکسهایی تاریخی در باغ بابر یکماه به روی همگان باز است. اما معمولا چنین نمایشگاه هایی به شهر کابل محدود می ماند.