نگرانی سازمان بهداشت جهانی از وضعیت خدمات بهداشتی در افغانستان

Image caption پیش از سرپرست وزارت صحت هم گفته بود که هنوز هم بهبود وضعیت بهداشت در افغانستان نیاز به کارهای بیشتری دارد

سازمان بهداشت جهانی در باره عدم دسترسی شماری از روستاییان افغان به خدمات بهداشتی، اظهار نگرانی کرده است.

پتر گراف، رئیس نمایندگی سازمان بهداشت جهانی در افغانستان در نشست خبری در کابل گفت که ناامنی، صعب العبور بودن راهها و کمبود درمانگاهها باعث شده که شماری از مناطق دوردست روستایی به خدمات بهداشتی دسترسی نداشته باشند.

آقای گراف گفت که به همین دلیل در حال حاضر "صدها هزار" نفر در افغانستان از خدمات بهداشتی محرومند.

او افزود: "به باور من، همه ما، به شمول وزارت بهداشت افغانستان، در این مورد نگرانیم. در بخش صحت عامه کارهایی صورت گرفته و دست آوردهایی نیز وجود دارد، اما این دست آوردها کافی نیست. در این مورد باید کارهاى بیشتری صورت گیرد. ما باید جلو مرگ و میر مادران و کودکان را بگیریم."

آقاى گراف همچنین از دولت افغانستان و جامعه جهانى خواست تا براى حل این مشکلات تلاش بیشتری به خرج دهند.

رئیس دفتر سازمان بهداشت جهانی در کابل گفت که براى گسترش خدمات بهداشتی نه تنها به فعال کردن درماندگاههای سیار ضرورت است بلکه به گفته او، باید شمار دکتران و کارمندان بهداشتی نیز افزایش یابد. مقامهای وزارت بهداشت افغانستان نیز این نگرانى سازمان بهداشت جهانی را تایید می کنند و می گویند براى گسترش خدمات صحى به مناطق ناامن افغانستان برنامه هایى را روی دست گرفته اند و به زودى آنها را به اجرا خواهند گذاشت.

مقامهای بهداشتی افغانستان می گویند اکنون حدود دو هزار مرکز صحى دولتى و خصوصى در چهارچوب وزارت بهداشت فعال اند. به گفته آنان، این درمانگاهها براى حدود ۷۰ در صد جمعیت افغانستان خدمات اولیه بهداشتی را عرضه می کنند.

مطالب مرتبط