روزنامه های کابل: دوشنبه ۶ ثور

سفر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به هند و تظاهرات خشونت آمیز در ولایت لوگر در جنوب کابل، از مهمترین موضوع های بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آقای کرزی روز دوشنبه، ۶ ثور/اردیبهشت به دعوت مان موهان سنگ، نخست وزیر هند عازم این کشور شد و قرار است با مقامهای هندی در باره مبارزه با تروریسم و روابط دوجانبه گفتگو کند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود سفر کرزی به هند را به ادامه سفرهای او به چین و ایران دانسته و افزوده که افغانستان در روابطش با کشورهای منطقه "منافع استراتژیک" دارد.

نویسنده افزوده که این سفر به آقای کرزی فرصت می دهد که با مقامهای هندی در باره تقویت روابط استراتژیک میان دو کشور و مسائل منطقه ای و جهانی به طور "همه جانبه" صحبت کند.

انیس در ادامه آورده است که افغانستان در شرایط کنونی به حمایت و همکاری کشورهای منطقه نیاز دارد و این کشورها می توانند در توسعه اقتصادی و تامین امنیت در افغانستان کمک کنند.

اصلاح، دیگر روزنامه دولتی به نقل از وحید عمر، سخنگوی آقای کرزی نوشته که رئیس جمهوری افغانستان با رهبران هند در باره مبارزه با تروریسم و همکاریهای منطقه ای گفتگو خواهد کرد.

هشت صبح در صفحه نخست خود نوشته که این سفر در حالی انجام می شود که هند از طرح تازه دولت افغانستان مبنی بر ادغام مجدد طالبان "عمیقاً نگران گسترش نفوذ اسلام آباد در ساختار حکومت افغانستان است."

به نوشته این روزنامه، هند به این باور است که با اجرای این طرح نقش آن کشور در افغانستان "محدود" خواهد شد و در عین حال دهلی جدید فکر می کند که برگزاری جرگه مشورتی صلح و هموار شدن مشارکت طالبان در قدرت سیاسی، "منافع، نقش و نفوذ" هند در افغانستان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

هشت صبح در ادامه نوشته که سفر آقای کرزی به هند باعث ناراحتی اسلام آباد خواهد شد و بعید نیست که این سفر "با توجه به تجارب قبلی، با موجی از حملات انتحاری در کابل و دیگر شهرهای افغانستان پاسخ داده خواهد شد".

نویسنده اما افزوده که دولت افغانستان با وجود هر گونه فشاری از سوی پاکستان نمی تواند از نقش هند در بازسازی این کشور چشم پوشی کند و آن را نادیده بگیرد.

ماندگار پرسیده است که آقای کرزی به هند می رود، اما "چه می آورد؟" به نظر روزنامه، کفه ترازوی پاکستان در روابط افغانستان با هند و پاکستان سنگینی می کند و این سفر با امید به تغییرات خاصی در روابط هند و افغانستان به همراه نخواهد بود.

به نوشته روزنامه، هند نگران اجرای طرح صلح آقای کرزی با حزب اسلامی و طالبان است و از دیدگاه دولت هند حضور این گروه در قدرت سیاسی افغانستان نشانه ای از "حضور قدرتمند پاکستان در افغانستان" خواهد بود.

ماندگار مدعی است که روابط دولت افغانستان با هند "مبهم" است، پاکستان اما ثابت کرده است که می تواند دولت آقای کرزی را در تصمیم گیری ها و سیاست گذاری های خاصی وادار کند.

اما روزنامه افغانستان نوشته که آقای کرزی در این سفر به دنبال جذب کمک های هند به کشورش است. به نظر نویسنده، آقای کرزی انتظار دارد که هند در بخش های اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و مهمتر از همه امور بین المللی کمک کند.

نویسنده روزنامه افزوده که سفر آقای کرزی در آستانه سفر او به آمریکا و جلب حمایت این دو کشور، وزنه افغانستان را در برابر "دشمنانش" بالا خواهد برد. روزنامه اما از این دشمنان نامی نبرده است.

راه نجات نوشته که آقای کرزی در این سفر به مقامهای هندی اطمینان خواهد داد که "به هیچ وجه اجازه نخواهد داد که پاکستان با استفاده از اوضاع نابسامان کشورش منافع هندوستان را مورد حمله قرار دهد".

این روزنامه ضمن تاکید بر اهمیت سفر آقای کرزی به هند، پرسیده که آیا این سفر می تواند میان دیدگاههای هند و پاکستان در باره افغانستان "تعادل" ایجاد کند.

باختر با اشاره به تظاهرات ضد آمریکایی در ولایت لوگر، در جنوب کابل، نوشته که آمریکایی ها از "خطاهای خود نمی آموزند".

روز یکشنبه، ۵ ثور/اردیبهشت، شماری از ساکنان این ولایت به دنبال عملیات شبانه نیروهای آمریکایی و افغان علیه شورشیان، که در آن چند تن کشته و بازداشت شدند، تظاهرات کردند.

این تظاهرات به خشونت کشیده شد و در آن سه تن زخمی شدند و دست کم ۱۵ نفت کشی که به نیروهای آمریکایی سوخت می رساندند، به آتش کشیده شدند.

به نوشته باختر "این تظاهرات و نفرت و نگرانی ناشی از آن نتیجه شیوه نادرستی" است که آمریکایی ها در مبارزه با شورشیان در پیش گرفته اند است. به نظر نویسنده آمریکاییان با این شیوه کار خود در بدل مصرف پول و قربانی جوانان خود "نفرت و کینه مردم" را به دست می آورند.

به نوشته روزنامه، "عدم هماهنگی" نیروهای آمریکایی با نیروهای افغان در اجرای عملیات علیه شورشیان و بازرسی خانه های مردم را دلیلی بر نادرست بودن این "شیوه" کار دانسته است.

چراغ در سرمقاله خود با عنوان "آیا کمیسیون انتخابات خود را برای تلف شدن آماده می کند؟"، نوشته که این کمیسیون "زیر فشار حکومت و برخلاف رای شورای ملی" قانون جدید انتخابات را به اجرا گذاشته است.

مجلس نمایندگان اخیراً متن جدید قانون انتخابات را که به دستور حامد کرزی، رئیس جمهوری نافذ شد، رد و بر معتبر بودن قانون پیشین انتخابات تاکید کرد. کمیسیون انتخابات قانون جدید را به اجرا گذاشته است.

نویسنده چراغ تاکید کرده که کمیسیون انتخابات باید "کاملاً بی طرف" باشد و "غیرسیاسی" عمل کند، چیزی که به نظر نویسنده در هشت سال اخیر "کمتر کسی شاهد آن بوده است".

هر چند ادعاهایی مبنی بر عدم بی طرفی کمیسیون انتخابات پیش از این بارها مطرح شده، اما مقامهای این کمیسیون آن را همواره رد کرده اند.

چراغ همچنین مدعی است که فضل احمد معنوی رئیس کمیسیون انتخابات "پا جای پای رئیس جمهور کرزی" گذاشته و "جنگ روانی" را با دو عضو خارجی کمیسیون شکایات انتخاباتی از همین اکنون آغاز کرده است.

به نوشته روزنامه، آقای معنوی با هشدار دادن به "مداخله" خارجی ها در کار برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان در ماه سنبله/شهریور آینده، در باره کارکرد خارجی ها "پیشداوری" کرده است.