به روز شده:  08:20 گرينويچ - دوشنبه 26 آوريل 2010 - 06 اردیبهشت 1389

رئیس جمهوری افغانستان به هند سفر کرده است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، برای دیداری رسمی عازم هند شده است.

این سفر به دعوت مانموهان سینگ، نخست وزیر هند، صورت می گیرد و دفتر آقای کرزی در اعلامیه ای گفته است که رئیس جمهوری افغانستان در این سفر علاوه بر نخست وزیر، با شماری از مقامهای بلندپایه هندی دیدار و گفتگو خواهد کرد.

آقای کرزی را در این سفر یک هیات از مقامات بلندپایه افغان همراهی می کند.

بر اساس اعلامیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان، مبارزه با تروریسم و توسعه روابط دو جانبه در زمینه های مختلف در محور گفتگوهای دو طرف قرار دارد.

هند یکی از ده کشوری است که ظرف هشت سال اخیر بزرگترین حجم کمک های اقتصادی را در اختیار دولت افغانستان قرار داده است.

مقدار کمک های هند در این مدت به بیش از یک میلیارد و دویست میلیون دلار رسیده و چندین طرح بزرگ عمرانی به وسیله این کمک ها در افغانستان به اجرا درآمده است.

حامد کرزی

آقای کرزی تلاش دارد در روابط دولت خود با کشورهای هند و پاکستان تعادل ایجاد کند

ساخت شاهراه زرنج-دلارام، در جنوب افغانستان یکی از این طرح ها است که این کشور را از طریق بندر چابهار ایران به آبهای دریای هند وصل می کند.

هر چند اجرای این طرح در چند سال گذشته با چالشهای عمده امنیتی به همراه بوده و شماری از کارگران و مجریان این طرح در انفجارهای کنار جاده ای و انتحاری کشته شدند، اما سرانجام به پایان رسید.

به نظر کارشناسان، این طرح برای افغانستان و هند از اهمیت استراتژیک برخوردار است. این دومین راهی است که افغانستان را به دریا وصل می کند. پیش از این افغانستان تنها از طریق بندر کراچی در پاکستان می توانست به دریا برسد.

افغانستان با توجه به روابط نه چندان خوبش با پاکستان از دهها سال پیش در پی یافتن جایگزینی برای بندر کراچی در امور بازرگانی خود بوده است.

این موضوع برای دولت افغانستان همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است که در صورت تیره شدن روابط این کشور با پاکستان و بسته شدن بندر کراچی به روی افغانستان، از گزینه دومی استفاده کند.

حالا به نظر می رسد که با اجرای طرح شاهراه زرنج-دلارام، تا حدودی این نگرانی افغانستان کاهش یافته است. همچنین احتمالاً پس از این کالاهای هندی از این طریق وارد افغانستان خواهد شد.

مبارزه با تروریسم

این موضوع برای دولت افغانستان همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است که در صورت تیره شدن روابط این کشور با پاکستان و بسته شدن بندر کراچی به روی افغانستان، از گزینه دومی استفاده کند

همچنین آنگونه که اعلام شده مبارزه با تروریسم یکی از موضوع های عمده مورد بحث آقای کرزی با مقامهای هندی است. در این زمینه هم هند و هم افغانستان خود را قربانی تروریسم می دانند.

شهروندان هندی در سالهای اخیر هم در خود هند و هم در افغانستان مورد حملات مرگبار تروریستی قرار گرفته اند. در حال حاضر حدود چهار هزار شهروند هندی در زمینه های مختلف غیرنظامی در افغانستان مشغول به کار هستند. به همین دلیل، هند همکاری دولت افغانستان را در این زمینه مهم می دانند.

ولی دولت هند در مواردی دست برخی سازمانهای پاکستانی را در پس این حملات دانسته است. دولت آقای کرزی هم همواره گفته است که مراکز عمده تروریستی و مخالفان این دولت در خاک پاکستان قرار دارد.

مقامهای امنیتی افغان همواره گفته اند که بیشتر حملات تروریستی در افغانستان از داخل خاک پاکستان سازمان دهی می شود.

اما دولت پاکستان همواره این ادعاهای افغانستان و هند را رد کرده است.

سفر آقای کرزی به هند، رقیب دیرینه پاکستان از این جهت هم مهم است تا در روابط خود با این دو کشور تعادل ایجاد کند. هر چند این کار با دشواری هایی به همراه است.

آقای کرزی در چند ماه گذشته در مواردی تاکید کرده است که کشورش نباید میدان رقابت های کشورهای منطقه شود. او گفته است که اجازه نمی دهد این کشورها از خاک افغانستان علیه یک دیگر استفاده کنند.

هند و پاکستان هر دو نگران گسترش نفوذ و نقش یک دیگر در افغانستان هستند. به همین دلیل به نظر بسیاری ها این دو کشور تلاش دارند حضور خود را در افغانستان گسترش دهند.

در اعلامیه دفتر آقای کرزی همچنین آمده است که او در پایان این سفر در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاریهای منطقه ای جنوب آسیا، سارک، در بوتان شرکت خواهد کرد.

بر اساس این اعلامیه، آقای کرزی در این نشست در باره پیشرفت های اقتصادی و چالشهای موجود بر سر راه آن در منطقه، سخنرانی خواهد کرد.

رئیس جمهوری افغانستان را در این سفر، زلمی رسول، وزیر خارجه و رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی افغانستان همراهی می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.