اعلام آمادگی سازمان بهداشت جهانی برای کمک به افغانستان

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که وزارت بهداشت افغانستان را در زمینه رسیدگی به آسیب دیدگان حوادث طبیعی و غیرمترقبه کمک کند.

در سالهای اخیر حوادث طبیعی، ماننده برف کوچ (بهمن) زمین لرزه و سیل در افغانستان تلفات و آسیب های قابل توجهی در پی داشته است.

ناتوانی نهادهای دولتی و سازمان های امدادرسانی در افغانستان در رساندن کمک به قربانیان این گونه حوادث در محافل رسانه ای و سیاسی مورد انتقاد بوده است.

اریک لاروش، معاون مدیر کل سازمان بهداشت جهانی در یک نشست خبری در کابل گفت که در حال حاضر میلیون ها نفر در افغانستان در برابر حوادث حوادث طبیعی، مانند زمین لرزه، سیل و همچنین جنگ آسیب پذیرند.

او تاکید کرد که در صورت وقوع این گونه حوادث، این افراد نیازمند کمک های فوری بهداشتی هستند و بسیاری از آنان در وضعیت کنونی در حالت آسیب پذیر باقی می مانند، در حالی که نیاز است از آنها محافظت شود.

آقای لاروش اعلام کرد که سازمان بهداشت جهانی برای رسیدگی به قربانیان حوادث طبیعی و غیرمترقبه در افغانستان امکانات و وسائل لازم را در اختیار دارد.

هر چند او در باره مقدار و نوعیت این امکانات توضیح نداد، اما گفت که این سازمان دارو و وسائل کافی برای سه ماه درمان یک میلیون نفر آسیب دیده بر اثر این گونه حوادث را دارد.

آقای لاروش افزود که سازمان بهداشت جهانی آماده است بخشی از امکانات دارویی و وسائل پزشکی خود را در اختیار وزارت صحت این کشور قرار دهد. اما او توضیح نداد که ارزش کمکی که این سازمان در این زمینه در اختیار وزارت صحت افغانستان قرار می دهد، چه مقدار است.

معاون مدیر کل سازمان بهداشت جهانی در این نشست تاکید کرد که برای رسیدگی بهینه به آسیب دیدگان حوادث طبیعی و غیرمترقبه، امکانات و وسائل خدمات اساسی بهداشتی در سطح محلی در اختیار مردم قرار داده شود تا زودتر از آنها استفاده شود.

او افزود: "در سراسر جهان در حالات اضطراری اولین کسانی که می توانند شما را نجات دهند، اعضاى خانواده یا همسایگان شما هستند. آنها پیش از ماموران نجات با شما همکاری می کنند. اما ماموران نجات پس از مدتی خواهند رسید." آقای لاروش گفت: "به همین دلیل تجهیز کردن کسانی که در نزدیکی شما هستند، بسیار مهم است و در کل تجهیز کردن مردم محل براى مبارزه با چنین حالات می تواند خیلی موثر باشد."

او همچنین تاکید کرد که برای رسیدگى بهتر و زودتر به قربانیان حوادت طبیعی و غیرمترقبه تهیه و ذخیره دارو، پتو، خیمه (چادر) لوازم و وسائل جراحی امری ضروری است.

این مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی با شماری از مقامهای ارشد دولت افغانستان در این زمینه گفتگو کرده است. او همچنین سفری به ولایت سمنگان، در شمال افغانستان داشته است. این ولایت اخیراً شاهد وقوع زمین لرزه ای بوده که شماری قربانی بجا گذاشت.

ثریا دلیل، سرپرست وزارت صحت افغانستان هم که در نشست روز سه شنبه، ۷ ثور/اردیبهشت، در کنار اریک لاروش حضور داشت، گفت که این وزارت در زمینه آمادگى برای پاسخگویی به آسیب دیدگان حوادث غیرمترقبه برنامه هایى را روی دست دارد.

خانم دلیل گفت که وزارت صحت تلاش می کند برای پاسخگویی فوری به نیازمندی آسیب دیدگان حوادث طبیعی و غیرمترقبه، ذخایر و مواد لازم پزشکی را در ولایت های افغانستان ایجاد کند.

این در حالی است که روز دوشنبه، ۶ ثور/اردیبهشت، پتر گراف، رئیس دفتر سازمان بهداشت جهانی در کابل از وضعیت خدمات بهداشتی در افغانستان اظهار نگرانی کرد.

آقای گراف در یک نشست خبری گفت که حدود نیم میلیون نفر در مناطق شمال شرقی، مرکزی و جنوبی افغانستان به دلیل دشوارگذاری راه ها، ناامنی و کم بودن درمانگاهها به خدمات بهداشتی دسترسی ندارد.

او خواستار تلاشهای بیشتر دولت افغانستان و نهادهای بین المللی برای حل این مشکل شد.

مقامهای وزارت صحت افغانستان گفته اند که در حال حاضر حدود دو هزار مرکز صحى دولتى و خصوصى در چهارچوب وزارت صحت فعال اند. به گفته آنان، در این مراکز براى حدود ۷۰ در صد جمعیت افغانستان خدمات اولیه بهداشتی عرضه می شود.

در همین حال مقامهای سازمان ملل متحد می گویند امداد رسانی به نیازمندانی که از حوادث طبیعی و غیر مترقبه آسیب می بینند. نیازمند توسعه خدمات اساسی بهداشتی در سطح محلی و هماهنگی میان نهاد های مختلفی است که در این زمینه فعالیت می کنند.

مطالب مرتبط