یک رهبر قومی در قندهار و ۱۲ غیرنظامی در خوست کشته شدند

Image caption فرمانده ناتو گفته است که تامین امنیت در قندهار برای امنیت همه افغانستان اهمیت دارد

بر اساس گزارشها، یک مرد بانفوذ قومی در ولایت قندهار در جنوب افغانستان بر اثر تیراندازی مردان مسلح کشته شده است.

این مرد که حاجی عبدالرحمان نام داشت، بامداد روز چهارشنبه، ۸ ثور/اردیبهشت، در جلو در خانه اش در ولسوالی/شهرستان ارغنداب کشته شد.

گزارشها حاکی است که دو مرد مسلح موترسیکلت سوار در جلو در خانه عبدالرحمان تیراندازی کردند و او را کشتند.

پلیس و مقامات ولسوالی ارغنداب مرگ او را در این حادثه تایید کرده اند، اما جزئیات بیشتر در این مورد ارائه نکرده اند. پلیس قندهار گفته که تحقیقات را در این مورد آغاز کرده است.

طالبان که در ابتدای انتشار خبر ترور حاجی عبدالرحمان مسئولیت ترور او را به دوش نگرفته بودند، ساعاتی پس آن به رسانه ها گفتند که افراد وابسته به این گروه، عبدالرحمان کشته اند.

گروه طالبان دلیل ترور حاجی عبدالرحمان را اظهار نکرده اند.

خبرنگاران می گویند عبدالرحمان هنگام دیدار حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با بزرگان قومی ولایت قندهار، در این ولایت سخنان تندی را اظهار کرده بود.

او در این نشست در باره طالبان هم اظهاراتی داشته است. او گفته بود: "طالبان چهار پنج تن هستند. آنها هم فرزندان همین کشور هستند. آنها بیگانه نیستند. باید با آنها نشست و گفتگو کرد."

خبر ترور این رهبر قومی در حالی منتشر شده است که شامگاه روز سه شنبه، ۷ ثور/اردیبهشت، یک انفجار انتحاری در شهر قندهار به وقوع پیوست.

مقامهای امنیتی ولایت قندهار گفته اند که این انفجار در نزدیکی دفتر یک شرکت امنیتی خصوصی روی داد و در پی آن سه کارمند این شرکت کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

Image caption آقای کرزی در دیدار با رهبران قومی در قندهار با انتقادهای تند مواجه شده بود

پیشتر از این سازمان ملل اعلام کرد که همه کارمندان خارجی دفاتر خود را از شهر قندهار به کابل فراخوانده و به کارمندان افغان این سازمان گفته شده که در خانه های خود بمانند.

یک سخنگوی سازمان ملل گفته است که این تصمیم را به دلیل نگرانی های امنیتی و به طور موقت گرفته است. این سخنگوی سازمان ملل گفت که این سازمان بیشتر از هر چیزی دیگر به امنیت جان کارمندان خود اهمیت قائل است.

نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان اعلام کرده اند که از چند هفته به این سو سرگرم برنامه ریزی برای آمادگی برای اجرای عملیات بزرگ نظامی هستند. فرماندهان این نیروها گفته اند که هدف از این عملیات بیرون راندن شورشیان از ولایت قندهار است.

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده کل ناتو در افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفته است که تامین امنیت ولایت قندهار برای تامین امنیت همه افغانستان اهمیت دارد.

آقای مک کریستال گفت که اجرای این عملیات ممکن است تا چند ماه وقت را در بر بگیرد. او افزود که این عملیات به زودی به پایان نخواهد رسید.

از سوی دیگر گزارش ها از ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان حاکی است که بر اثر انفجار یک بمب کنار جاده ای ۱۲ تن کشته و چهار تن دیگر زخمی شده اند.

دولت خان قیومی، ولسوال/فرماندار منطقه "تنی" گفته است که این افراد زمانی قربانی این انفجار شدند که موتر/خودروی حامل آنان در منطقه "زنده خیل" با بمب جاسازی شده در کنار برخورد کرد.

این مقام محلی گفته است که همه قربانیان این انفجار غیرنظامی هستند.

تا حال مسئولیت این حادثه هیچ فرد یا گروهی به دوش نگرفته است.

مطالب مرتبط