هجدهمین سالگرد پیروزی مجاهدین افغان در کابل برگزار شد

کرزی و فهیم
Image caption در مراسم امسال مارشال فهیم به نیابت آقای کرزی شرکت کرد

مراسم هیجدهمین سالروز پیروزی مجاهدین برگزار شد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری که در سفر خارج از کشور به سر می برد، در مراسم امسال حضور نداشت و قسیم فهیم، معاون اول ریاست جمهوری، به نیابت از آقای کرزی در این مراسم حضور داشت.

مجاهدین با سقوط دولت به رهبری دکتر نجیب الله، در هشتم ثور/اردیبهشت سال ۱۳۷۱ وارد کابل شدند و از آن زمان به بعد، همه ساله در افغانستان مراسمی در بزرگداشت این روز برگزار می شود.

در سال های گذشته، مراسم تجلیل از پیروزی مجاهدین در "خیابان چمن حضوری" برگزار می شد اما در سال جاری، محل برگزاری مراسم به داخل ورزشگاه غازی کابل انتقال یافته است.

همچنین، در گذشته بزرگداشت هشتم ثور به شکلی گسترده و همراه با رژه نظامی صورت می گرفت اما پس از حمله به مراسم جشن پیروزی مجاهدین در سال ۱۳۸۷، این مراسم محدودتر شده است.

در مراسم ۱۳۸۷ چند تن از افراد وابسته به گروه طالبان، که از قبل در محلی در نزدیکی محل برگزاری جشن مستقر شده بودند، حامد کرزی، رئیس جمهوری را هدف تیراندازی قرار دادند.

در این تیراندازی به آقای کرزی آسیبی نرسید اما سه تن دیگر، از جمله یک عضو مجلس نمایندگان کشته شدند و شانزدهمین جشن پیروزی مجاهدین بر هم خورد.

سال گذشته این مراسم تنها در داخل کاخ ریاست جمهوری و بدون تشریفات معمول برگزار شد که دلیل اصلی آن نگرانی از حملات مخالفان مسلح دولت و جلوگیری از تلفات احتمالی عنوان شده است.

ولی برگزاری محدود مراسم پیروزی مجاهدین، باعث ناراحتی و انتقادهای رهبران مجاهدین سابق شده است که دولت آقای کرزی را به کمرنگ کردن این پیروزی و به فراموشی سپردن یاد مجاهدین متهم کردند.

در مراسم امسال هم از رژه گسترده نظامی به گونه سال های گذشته خبری نیست و تنها چند واحد نظامی و انتظامی در این مراسم رژه رفتند.

در عوض، حضور مجاهدین، دانش آموزان، ورزشکاران و برخی گروههای اجتماعی دیگر در این مراسم چشمگیرتر بود.

مسئولان ستاد برگزاری مراسم جشن پیروزی مجاهدین گفته اند که مراسم امسال بیشتر جنبه "تفریحی و فرهنگی" دارد و در مناطق مختلف کشور از این روز با برگزاری مراسم فرهنگی و هنری تجلیل می شود.

Image caption مراسم شانزدهمین سالروز پیروزیه مجاهدین در پی تیراندازی چند تن از طالبان برهم خورد

در مراسم امسال عبدالرحیم وردک، از فرماندهان مجاهدین سابق و وزیر دفاع کنونی افغانستان بر بازسازی خرابی های بر جا مانده از جنگ های پس از هشتم ثور تاکید کرد.

چند هفته پس از هشتم ثور سال ۱۳۷۱ میان گروه های مختلف مجاهدین در گرفت و این جنگ داخلی با ورود گروه طالبان به صحنه جنگ تقریباً ده سال ادامه یافت.

جنگ های داخلی در بیشتر در کابل متمرکز بود و پس از حضور طالبان در میدانهای نبرد، این جنگ ها کم کم شماری دیگر از شهرها و مناطق افغانستان را هم فراگرفت.

این جنگ ها با حادثه یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی، که گفته شده است از افغانستان توسط گروه القاعده به رهبری اسامه بن لادن سازماندهی شده بود، به پایان رسید.

در پی این حادثه بود که نیروهای ائتلاف بین المللی برای پاکساری افغانستان از اعضای شبکه القاعده و هواداران و حامیان آنان وارد افغانستان شدند.

در عین حال، در خلال هشت سالی که از سقوط رژیم طالبان می گذرد، جنگ در افغانستان با حضور دهها هزار سرباز نیروهای بین المللی به گونه دیگری همچنان ادامه دارد.

آقای وردک در بخشی از سخنان خود در مراسم امسال تاکید کرد که دیگر جنگ های دهه هفتاد خورشیدی و سازماندهی حادثه ای نظر حادثه یازدهم سپتامبر از افغانستان تکرار نخواهد شد.

مارشال قسیم فهیم، معاون رئیس جمهوری که به عنوان سرپرست ریاست جمهوری در این مراسم سخنرانی کرد، گفت که ارتش افغانستان اکنون از مرزهای "علایق کوچک" عبور کرده و بر محور اهداف "افغانستان محور" فعالیت می کند.

ظاهراً اشاره آقای فهمیم به تقسیم شدن ارتش افغانستان در سالهای هفتاد خورشیدی میان گروههای مختلف مجاهدین است که جنگ های مرگباری را در پی داشت.

آقای فهیم از کشورهای غرب، به ویژه آمریکا برای کمک به تشکیل ساختارهای ارتش جدید افغانستان سپاسگزاری کرد. او همچنین تاکید کرد که همکاری و روابط استراتژیک میان افغانستان و غرب تا زمان رسیدن این کشور به توانایی دفاع از خود ادامه خواهد یافت.