افغانستان: گزارش پنتاگون دقیق نیست

کرزی
Image caption پنتاگون نسبت به کمبود محبوبیت دولت حامد کرزی در میان مردم افغانستان ابراز نگرانی کرده است

مقامهای افغان به انتشار گزارش وزارت دفاع آمریکا- پنتاگون- واکنش نشان داده و آن را "غیردقیق" خوانده اند. در این گزارش آمده که تنها یک چهارم مناطق کلیدی در افغانستان از دولت این کشور حمایت می کند.

پنتاگون در جدیدترین گزارش فصلی خود حاوی ارزیابی از شرایط افغانستان که اخیرا به کنگره ایالات متحده تسلیم کرده، نوشته است که اهالی کمتر از یک چهارم از مناطقی از افغانستان که از نظر نظامیان آمریکایی مناطق مهم و "کلیدی" محسوب می شوند از دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری، حمایت می کنند و نسبت به آن علاقه نشان می دهند.

صبغت الله سنجر، رئیس اداره سیاستگذاری دفتر ریاست جمهوری افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت که در شرایط کنونی افغانستان امکان ندارد که نظرسنجی دقیقی از مردم این کشور انجام شود.

آقای سنجر گفت: "این گزارشها (گزارش پنتاگون) خوب است. برای افغانستان خوب است و برای متوجه ساختن مردم، نهادهای دولتی و غیردولتی خوب است، ولی دقیق نیست، به دلیل این که در شرایط کنونی هیچ امکان ندارد ارزیابی هایی که از سوی هر نهاد یا مرجعی که صورت می گیرد، دقیق باشد و نظر همه مردم را انعکاس بدهد."

رئیس سیاست گذاری دولت آقای کرزی افزود: "من با این (گزارش) موافق نیستم. ارقامی که داده اند، ارقامی پایینی است. خوشبختانه رئیس جمهوری افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری ثابت ساخت که از (حمایت) آرای خوب مردم افغانستان برخوردار است و از طرف مردم مجددا به حیث رئیس جمهور انتخاب شد. فکر می کنم این دقیق تر است."

هر چند انتخاباتی که آقای سنجر به آن اشاره کرد و در ۲۹ اسد/مرداد سال گذشته خورشیدی برگزاری شد، با ادعاهایی مبنی بر تقلب گسترده انتخاباتی همراه بود. اگر چه آقای کرزی در آغاز قبول نداشت که در این انتخابات تقلب شده باشد، اما اخیرا در یک سخنرانی خود تایید کرد که در آن تقلب شده است، اما "خارجی ها" را عامل آن دانست.

گزارش تازه پنتاگون در حالی منتشر شده که قرار است حامد کرزی در ماه مه آینده به واشنگتن رفته و با باراک اوباما، رئیس جمهوری و دیگر مقامهای بلندپایه آمریکایی دیدار و گفتگو کند.

درگزارش پنتاگون که در صد و پنجاه و دو صفحه منتشر شده، آمده است که "ارزیابی کلی حاکی از آن است که مردم بیست و چهار درصد از نواحی و محدوده های کلیدی (یعنی بیست و نه منطقه از یکصد و بیست منطقه مورد نظر) طرفدار و حامی دولت مرکزی افغانستان هستند."

Image caption "استنباط عمومی از وجود فساد در تشکیلات دولتی افغانستان، ناتوانی دولت در ارائه خدمات اساسی و رفتار سودجویانه برخی از مقامات دولتی و امنیتی به موفقیت عملیات شورشیان کمک کرده است"

این گزارش تاکید می کند که "ایجاد مدیریت حکومتی موثر عاملی حیاتی برای بهبود روند توسعه و امنیت افغانستان محسوب می شود."

در ارزیابی وزارت دفاع آمریکا از شرایط افغانستان آمده است که ناخرسندی مردم از دولت حامد کرزی، به دلیل آنچه که ناکارآیی و عدم مبارزه موثردولت با فساد می دانند، باعث شده است تا طالبان سال 2009 را موفقت آمیزترین سال در جریان فعالیت خود توصیف کنند.

پنتاگون در توضیح این برداشت طالبان می نویسد که "گسترش خشونت نشانه ای از پیروزی شورشیان محسوب می شود و شورشیان مخالف دولت کمبود مشارکت رای دهندگان و گزارش های حاکی از تقلب در انتخابات اخیر ریاست جمهوری را علایم دیگری از موفقیت خود می دانند."

در این گزارش آمده است که در دوره چهار ماهه مورد بررسی، میزان خشونت به مراتب بالاتر حد متوسط برای دوره مشابه در سال قبل بود و این میزان بین فوریه 2009 تا مارس 2010 حدود 87 درصد افزایش داشت.

پتناگون در عین حال افزوده است که افزایش عملیات نیروهای ائتلاف در افغانستان شورشیان طالبان را تحت فشار بی سابقه قرار داده و گزارش ها حاکی از آن است که مشکلات طالبان در تامین منابع مورد نیاز برای ادامه عملیات به طور پراکنده باعث بروز تنش و تضعیف روحیه در میان شورشیان شده است.

به گفته پنتاگون، بازداشت و کشته شدن تعدادی از فرماندهان عمده طالبان و گروه های وابسته در پاکستان و افغانستان هم در تضعیف روحیه شورشیان موثر بوده است.

'بهبود نسبی' شرایط امنیتی

گزارش فصلی وزارت دفاع آمریکا همزمان از کاهش بی ثباتی در افغانستان خبر داده و گفته است که "طی سه ماه مورد گزارش، روند نزولی ثبات در این کشور، که در گزارش قبلی به کنگره مورد اشاره قرار گرفته بود، در بسیاری از مناطق متوقف شده است."

Image caption پنتاگون: طالبان سال 2009 را موفقیت آمیزترین سال فعالیت خود توصیف کرده اند

پنتاگون همچنین از بهبود شرایط امنیتی در افغانستان سخن می گوید و می نویسد "نظرخواهی های انجام شده به طور منتظم نشان از آن دارد که افغان ها معتقدند که شرایط امنیتی در خلال یک سال گذشته بهتر شده است."

گزارش فصلی پنتاگون در حالی انتشار می یابد که به نظر می رسد دولت حامد کرزی، حمایت نزدیک و گرم دولت ایالات متحده و کشورهای شرکت کننده در ائتلاف را که زمانی کاملا از آن برخوردار بود تاحدودی از دست داده است.

برخی از مقامات آمریکایی در مقاطع مختلف به طور مستقیم یا غیرمستقیم عملکرد دولت آقای کرزی را مورد انتقاد قرار داده و به خصوص بر آنچه که ناتوانی در مبارزه موثر با فساد می خوانند انگشت نهاده اند.

نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و اتهام بروز تقلب در آن هم قطعا به بهبود نگرش آمریکائیان و برخی از کشورهای عضو ائتلاف نسبت به دولت آقای کرزی کمکی نکرده است.

به گفته منتقدان حامد کرزی، عملکرد دولت باعث شده است تا بخشی از مردم افغانستان اعتماد خود نسبت به حکومت مرکزی را از دست بدهند که نتیجه آن، تمایل یا دست کم عدم مخالفت جدی بخشی هایی از جامعه افغان با گسترش نفوذ طالبان بوده است.

چنین وضعیتی، به گفته آنان، دستیابی به پیروزی نظامی علیه طالبان را دشوارتر و هزینه مالی و انسانی جنگ افغانستان را برای نیروهای ائتلاف بیشتر می کند.

در گزارش پنتاگون آمده است که "استنباط عمومی از وجود فساد در تشکیلات دولتی افغانستان، ناتوانی دولت در ارائه خدمات اساسی و رفتار سودجویانه برخی از مقامات دولتی و امنیتی به موفقیت عملیات شورشیان کمک کرده است."

در حالیکه برخی مقامات آمریکایی عملکرد دولت افغانستان را مورد انتقاد قرار داده اند، آقای کرزی در موارد متعدد تاکید داشته است که دولت وی حاضر نیست به عنوان عامل دست نشانده خارجیان دیده شود بلکه بر اساس آنچه که به مصلحت کشور خود می داند تصمیم گیری و عمل می کند.

مطالب مرتبط