تظاهرات علیه ورود نظامیان خارجی به خانه نماینده مجلس افغانستان

Image caption نقشه ولایت ننگرهار در شرق افغانستان

شماری از مردم ننگرهار در شرق افغانستان در اعتراض به بازرسی و کشته شدن یک عضو خانواده صفیه صدیقی، عضو مجلس نمایندگان دست به تظاهرات زدند.

خانم صدیقی به بی بی سی گفته است که شامگاه چهارشنبه، ۸ ثور/اردیبهشت، شماری از سربازان خارجی وارد خانه او شدند و به بازرسی این خانه پرداختند.

تظاهرکنندگان که گفته شده تعداد آنان به ۲۰۰ نفر می رسید، گفتند که یک عضو مرد خانواده خانم صدیقی هنگام بازرسی خانه او کشته شده است.

به گفته تظاهرکنندگان، این مرد هنگام ورود سربازان به خانه خانم صدیقی "تفنگ شکاری" خود را به دست گرفته بود و ظاهرا به همین دلیل هدف قرار گرفت.

تظاهرکنندگان برای ساعاتی شاهراه کابل - جلال آباد را بستند، ولی به درخواست یک مقام محلی به تظاهرات خود پایان دادند.

خانم صدیقی گفته است که اعضای خانواده او به سربازان گفتند که خانه مورد بازرسی متعلق به این عضو مجلس است، اما نظامیان به این موضوع اعتنایی نکردند.

در همین حال ناتو با انتشار اعلامیه ای گفته است که نیروهای مشترک ناتو و افغان شامگاه چهارشنبه یک فرد مسلح را هنگام جستجوی یک فرد طالبان در روستایی "نظرآباد" ولسوالی/شهرستان "سرخ رود"، کشتند.

خانه خانم صدیقی هم در همین روستا موقعیت دارد، اما در اعلامیه ناتو گفته نشده که این فرد در خانه این عضو مجلس کشته شده یا در محلی دیگر.

در اعلامیه سازمان ناتو همچنین آمده است زمانی که این فرد مسلح دستور سربازان مشترک افغان و ناتو را نادیده گرفت و در عوض قصد شلیک به سوی این سربازان را کرد، هدف گلوله قرار گرفت.

هم نیروهای ناتو و هم مقامهای محلی افغان در جلال آباد گفته اند که در باره این حادثه تحقیق خواهند کرد.

خانم صدیقی پس از این حادثه به شهر جلال آباد رفته و خواستار رسیدگی به این موضوع شده است.

بازرسی خانه ها توسط سربازان خارجی پیش از این هم در مواردی اعتراض مردم را در پی داشته است و شماری از مقامهای دولت افغانستان و رهبران قومی خواستار توقف بازرسی خانه ها توسط این سربازان شده اند.

با اینهمه، نیروهای بین المللی گفته اند که بازرسی خانه های مشکوک برای یافتن افراد مسلح شورشی بخشی از مبارزه علیه شورشیان محسوب می شود و اجتناب ناپذیر است.

مطالب مرتبط