نمایندگان مجلس افغانستان با کرزی در باره قانون انتخابات گفتگو می کنند

Image caption مجلس بر بی اعتبار بودن قانون جدید انتخابات تاکید کرده است

مجلس نمایندگان افغانستان اعلام کرده اند که هیات این مجلس با حامد کرزی، رئیس جمهوری در باره قانون جنجال برانگیز انتخابات دیدار و گفتگو می کند.

در پی رد فرمان تقنینی حامد کرزی، از سوی مجلس و پافشاری حکومت و کمیسیون انتخابات بر اجرایی بودن قانون جدید انتخابات، جنجال ها بر سر این قانون افزایش یافت.

آقای کرزی که قانون جدید انتخابات را پیش از آغاز اجلاس بهاری مجلس با این فرمانش نافذ کرده بود، پس از آغاز کار مجلس، آن را برای بررسی به مجلس نمایندگان فرستاد.

مجلس نمایندگان سه هفته پیش فرمان تقنینی آقای کرزی را رد و بر انفاذ قانون قبلی تاکید کرد.

به دنبال بالا گرفتن جنجال ها بر سر این موضوع، مجلس نمایندگان هیاتی را برای گفتگو با آقای کرزی تعیین کرد، ولی خودداری آقای کرزی از گفتگو با این هیات، خشم مجلس را برانگیخت.

اعضای مجلس در نشست عمومی روز سه شنبه گذشته خود ضمن تاکید بر تحقق دیدار این هیات با رئیس جمهوری، موضوع استیضاح حبیب الله غالب، وزیر عدالیه/دادگستری را در همین ارتباط مطرح کرد.

آقای کرزی که در چند روز گذشته در سفر هند و بوتان به سر می برد، حالا اعلام شده که آماده گفتگو با هیات مجلس نمایندگان شده است.

عبدالستار خواصی منشی/دبیر اول مجلس نمایندگان در گفتگویی با بی بی سی گفت که این هیات روز شنبه، ۱۱ ثور/اردیبهشت با آقای کری در این مورد گفتگو خواهد کرد.

آقای خواصی که خود هم عضو این هیات است گفت: "شاید (در این گفتگو با آقای کرزی) در باره کل فرمان صحبت شود و بعد در باره جزئیات آن هم اگر خدا خواست، به تفاهم خواهیم رسید."

میر ویس یاسینی، نائب رئیس مجلس، شکریه بارکزی، کبیر رنجبر، فوزیه کوفی، از اعضای مجلس هم شامل این هیات یازده نفری هستند.

دبیر اول مجلس افزود که نتایج گفتگوی این هیات در نشست عمومی مجلس در روز دوشنبه آینده مطرح خواهد شد.

به گفته او، در صورتی که آقای کرزی و مجلس در این مورد به توافقی دست نیابند، موضوع تفسیر مواد قانون اساسی که آقای کرزی و مجلس بر آنها در باره صحت تصمیم خود در باره قانون انتخابات استناد می کنند، مطرح خواهد شد.

آقای خواصی افزود که تفسیر این مواد از صلاحیت های کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی است که هنوز تشکیل نشده است.

هر چند این کمیسیون باید پیش از این تشکیل می شد، ولی به دلایلی هنوز تشکیل نشده و یکی از موضوع هایی است که مجلس در هفته های اخیر بر آن تاکید کرده.

اخیراً یونس قانونی رئیس مجلس اعلام کرد که آقای کرزی در دیداری با او توافق کرده است که اعضای این کمیسیون به زودی به مجلس معرفی شود.

بر اساس قانون، اعضای کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، بر اساس پیشنهاد رئیس جمهوری و تایید مجلس آغاز به کار می کنند.

مطالب مرتبط