جام جهانی کریکت، افغانستان مغلوب هند شد

افغانستان در نخستین حضورش در جام جهانی کریکت، میدان را به حریف واگذار کرد.

قرعه کشی به نفع هند بود، اما هند امتیاز آغاز بازی را به افغانستان داد و با این کار در نخستین ساعات بازی نشان داد که به برد این بازی خیلی هم نا مطمئن نیست.

افغانستان در زمان معین، صد و پانزده امتیاز کسپ کرد و هفت بازی کن از دست داد.

اما در نوبت هند، حریف چیره دست توانست، در مدت معین صد و شانزده امتیاز را دز آن خود کند در حالی که تنها سه بازی کن این تیم از رده خارج شده بودند.

به ترتیب افغانستان رویارویی با حریف چیره دست و قوی پنجه را در جام جهانی تجربه کرد.

این تجربه اگرچه تلخ بود، اما تماشاچیان می گویند با توجه به جوانی تیم کریکت افغانستان، این تیم در بازی مقابل هند خوب درخشید. مثلا نور علی یکی از بازیکنان این تیم توانست 50 امتیاز برای تیم اش کسپ کند.

قرار است روز چهار شنبه، تیم افغانستان مقابل آفریقای جنوبی بازی کند. بردن آفریقای جنوبی تنها بختی است که افغانستان برای ماندن در ادامه بازی های جام جهانی و صعود به مراحل بعدی دارد.

اگر افغانستان در مقابل آفریقای جنوبی نیز مغلوب شود، از صعود به مراحل بعدی بازیها محروم خواهد شد.

آفریقای جنوبی که حریف آینده افغانستان است فردا به مصاف هند می رود، اگر هند آفریقای جنوبی را نیز مغلوب کند، بخت افغانستان در مقابله با آفریقای جنوبی در روز چهار شنبه بیشتر خواهد شد.

تیم های این مسابقه

جام جهانی 20 آوره کریکت، در سنت لوچیا از جزایر کارائیب، برگزار می شود.

در مجموع دوازده کشور، افغانستان، آفریقای جنوبی، ایرلند، انگلند، هند، پاکستان، سریلانکا، نیوزیلند، زمبابوه، آسترالیا و بنگلادیش و وست اندیز که میزبان این بازی است، در این مسابقات شرکت دارند.

این دوازده تیم در سه گروه تقسیم شده اند.

افغانستان با هند و آفریقای جنوبی در یک گروه است. پاکستان که قهرمان بازی دوره گذشته بوده است، با بنگلادیش و آسترالیا در یک گروه است. در گروه دیگر وست اندیز با ایرلند و انگلند هستند و گروه چهارم را نیوزیلند، زمبابوه و سریلانکا تشکیل داده اند.

جام جهانی کریکت

کریکت دو نوع جام جهانی دارد، که به جام جهانی 20 آوره و جام جهانی 50 آوره موسوم است.

مسابقات کنونی جام جهانی 20 آوره است، این مسابقات هر دو سال یکبار برگزار می شد در سال 2007 هند قهرمان شد اما بعدا فدراسیون جهانی کریکت تصمیم گرفت که مسابقات در سالهای جفت/ زوج برگزار شود، این مسابقات در سال 2008 نیز برگزار شد که در آن دور پاکستان قهرمان شد.

نخستین بازی افغانستان با هند در مسابقات جام جهانی 20 آوره 2010 ساعت دو سی دقیقه به وقت گرینویچ و شش و نیم عصر به وقت کابل شروع می شود.

گزارشها حاکی است که مربی تیم هند به بازی کنان این تیم گفته اند، افغانستان را دست کم نگیرند.

مهندرا سنگ مربی تیم هند گفته است که تیم افغانستان را نمی شناسد و این ممکن است کار را دشوار کند. اما او تاکید کرده است که تیم اش با همان آمادگی که به مصاف تیم های دیگر می روند، به مصاف افغانستان خواهد رفت.

کریکت در افغانستان عمر طولانی ندارد.

اکثر اعضای تیم کریکت افغانستان، در سالهای مهاجرت در پاکستان با این بازی آشنا شده اند. اما این تیم در مدت کوتاهی موفقیت های چشمگیری داشته که ورود به مسابقات جهانی کریکت یکی از آنها است.

در مسابقات مقدماتی که برای راه یافتن به جام جهانی در آرژانتین، امارات متحده عربی برگزار شده بود، تیم افغانستان نتایجی خوبی به دست آورد و در بازی های آرژانتین قهرمان این دور از بازیها شد.

مطالب مرتبط