اولین مصاف افغانستان در جام جهانی کریکت

Image caption این نخستین باری است که افغانستان به جام جهانی کریکت راه می یابد

تیم کریکت افغانستان که برای اولین در تاریخ این کشور به جام جهانی کریکت راه یافته است، قرار است در نخستین بازی این جام، به مصاف هند برود، تیمی که در سال ۲۰۰۷ جام قهرمانی این بازی ها را به خانه برد.

در مسابقات کنونی نیز هند یکی از مدعیان قهرمانی است.

جام جهانی 20 آوره کریکت، در سنت لوچیا از جزایر کارائیب، برگزار می شود.

در مجموع دوازده کشور، افغانستان، آفریقای جنوبی، ایرلند، انگلند، هند، پاکستان، سریلانکا، نیوزیلند، زمبابوه، آسترالیا و بنگلادیش و وست اندیز که میزبان این بازی است، در این مسابقات شرکت دارند.

این دوازده تیم در سه گروه تقسیم شده اند.

افغانستان با هند و آفریقای جنوبی در یک گروه است. پاکستان که قهرمان بازی دوره گذشته بوده است، با بنگلادیش و آسترالیا در یک گروه است. در گروه دیگر وست اندیز با ایرلند و انگلند هستند و گروه چهارم را نیوزیلند، زمبابوه و سریلانکا تشکیل داده اند.

کریکت دو نوع جام جهانی دارد، که به جام جهانی 20 آوره و جام جهانی 50 آوره موسوم است.

مسابقات کنونی جام جهانی 20 آوره است، این مسابقات هر دو سال یکبار برگزار می شد در سال 2007 هند قهرمان شد اما بعدا فدراسیون جهانی کریکت تصمیم گرفت که مسابقات در سالهای جفت/ زوج برگزار شود، این مسابقات در سال 2008 نیز برگزار شد که در آن دور پاکستان قهرمان شد.

نخستین بازی افغانستان با هند در مسابقات جام جهانی 20 آوره 2010 ساعت دو سی دقیقه به وقت گرینویچ و شش و نیم عصر به وقت کابل شروع می شود.

گزارشها حاکی است که مربی تیم هند به بازی کنان این تیم گفته اند، افغانستان را دست کم نگیرند.

مهندرا سنگ مربی تیم هند گفته است که تیم افغانستان را نمی شناسد و این ممکن است کار را دشوار کند. اما او تاکید کرده است که تیم اش با همان آمادگی که به مصاف تیم های دیگر می روند، به مصاف افغانستان خواهد رفت.

کریکت در افغانستان عمر طولانی ندارد.

اکثر اعضای تیم کریکت افغانستان، در سالهای مهاجرت در پاکستان با این بازی آشنا شده اند. اما این تیم در مدت کوتاهی موفقیت های چشمگیری داشته که ورود به مسابقات جهانی کریکت یکی از آنها است.

در مسابقات مقدماتی که برای راه یافتن به جام جهانی در آرژانتین، امارات متحده عربی برگزار شده بود، تیم افغانستان نتایجی خوبی به دست آورد و در بازی های آرژانتین قهرمان این دور از بازیها شد.

اگرچه بعید به نظر می رسد افغانستان بتواند قهرمانی جام جهانی را نیز به دست آورد. اما نفس راه یافتن به این مسابقات نیز برای تیم نو پایی مثل تیم افغانستان دست آورد اندکی نیست.

مطالب مرتبط