هفت زندانی بازداشتگاه بگرام آزاد شدند

بازداشتگاه بگرام
Image caption حدود ششصد و پنجاه تن در بازداشتگاه بگرام نگه داری می شوند

نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان هفت زندانی افغان را از بازداشتگاه بگرام، در شمال کابل آزاد کرده، اما تاکید کرده اند که آنان دو باره به جنگ رو نیاورند.

این زندانیان که همه از ولایت آشوب زده هلمند، در جنوب افغانستان هستند روز شنبه، ۱۱ ثور/اردیبهشت در مراسمی در ولایت هلمند در حضور مقامات محلی و اعضای خانواده های آنان آزاد شدند.

گفته شده است که این هفت تن شامل یک گروه ۲۷ نفری هستند که اخیرا از بازداشتگاه بگرام آزاد شده اند.

ژنرال هاروارد، یکی از فرماندهان نیروهای ناتو در ولایت هلمند گفت: "۲۷ تنی را که آزاد کرده ایم، همه آنها بیگناه شناخته شده اند، ولی زندانیانی هم وجود دارند که چندین تن از نیروهای افغان و ائتلاف را کشته اند. "

این ژنرال ناتو افزود: "هدف اصلی ما تامین ثبات در افغانستان است و به همین دلیل نیاز است تا مطمئن شویم که افراد آزاد شده دو باره علیه نیروهای افغان و ناتو نمی جنگند."

بازداشتگاه بگرام تحت کنترل سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، قرار دارد که حدود ۶۵۰ زندانی در آن نگه داری می شوند. این زندانیان به اتهام همکاری با گروه القاعده و طالبان بازداشت شده اند.

پیش از این فرماندهان آمریکایی گفته بودند که مسئولیت نگه داری از این زندان را به وزارت دفاع افغانستان واگذار می کنند.

مقامهای افغان گفته اند که روند انتقال این مسئولیت به افغانها تا پایان سال جاری میلادی به پایان خواهد رسید.

در ماه جنوری/ژانویه گذشته وزارت دفاع آمریکا نامهای ۶۴۵ تن از این زندانیان را منتشر کرد. هر چند انتشار نامهای این بازداشتی ها با اطلاعات زیادی در باره آنان به همراه نبود، ولی با استقبال مقامهای افغان مواجه شد.

با این حال هنوز مشخص نیست که چه تعداد از این بازداشتی ها افغان و چه تعداد دیگر خارجی هستند.

زندان بگرام یکی از زندان هایی است که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، متهم به بدرفتاری با متهمان فعالیت های تروریستی در آن شده است.

ولی یکی از مسئولان سازمان حقوق بشر افغانستان گفته است که وضعیت بازداشتگاه بگرام اخیرا بهتر شده و مقامهای آمریکایی تعهد کرده اند که تغییراتی را در وضعیت آن وارد آورند.

آزادی زندانیان طالبان و خروج نیروهای خارجی از شرایط طالبان برای آغاز مذاکره با دولت آقای کرزی است.

چندی پیش نیز مشخص شد که دولت افغانستان یکی از فرماندهان طالبان را از زندان رها کرده است.

ظاهرا به نظر می رسد دولت افغانستان و متحدان بین المللی آن، در کنار افزایش فشار نظامی بر طالبان، تلاش می کنند، تا گام هایی را برای مذاکره با این گروه بردارند، اما این گام ها بسیار محتاطانه و آهسته است. و مشخص نیست رضایت طالبان را فراهم می کند یانه.

مطالب مرتبط