'کرزی با بازنگری قانون جدید انتخابات موافقت کرد'

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی حدود یک هفته از گفتگو با هیات مجلس خودداری کرد

چند هفته پس از جنجال بر سر قانون جدید انتخابات افغانستان، حامد کرزی، رئیس جمهوری در دیدار با هیات مجلس نمایندگان با بازنگری این قانون موافقت کرده است.

آقای کرزی این قانون را در زمان تعطیلات زمستانی مجلس با فرمان تقنینی شماره ۴۲ خود نافذ اعلام کرد، اما مجلس پس از آغاز به کار خود آن را مغایر قانون اساسی دانست و رد کرد.

این قانون در واقع متن تعدیل شده همان انتخابات سال ۱۳۸۳ است که با فرمان دیگر آقای کرزی نافذ شده بود. اعضای مجلس تغییراتی که در این قانون شده است را قابل قبول نمی دانستند.

کبیر رنجبر، عضو مجلس نمایندگان و عضو هیات این مجلس پس از دیدار با آقای کرزی در گفتگویی با بی بی سی گفت که آقای کرزی موافقت کرده است که قانون جدید بازنگری شود.

به گفته آقای رنجبر، ۲۲ مورد از قانون جدید مورد انتقاد اعضای مجلس است و در این دیدار رئیس جمهوری در کل موافقت کرد که این موارد از سوی کمیسیون مشترک مجلس و حکومت بازنگری شود.

این عضو مجلس گفت: "رئیس جمهوری موافقت کرد که مشکلات و دشواری هایی هم از نگاه قانونی و حقوقی و هم از نگاه عملی در قانون نو وجود دارد. بالاخره ما به طور مشترک به این فیصله رسیدیم که کمیسیون مختلط از نمایندگان وزارت عدلیه (دادگستری)، وزارت دولت در امور پارلمانی و ولسی جرگه (مجلس نمایندگان) این قانون را بازنگری کند."

آقای رنجبر همچنین گفت که در این دیدار موافقت شد که "بعد از آغاز تعطیلات مجلس که از ۱۵ جوزا (مرداد) شروع می شود، (رئیس جمهوری) همین اصلاحات را با یک فرمان جدید وارد قانون کند."

Image caption پیش از این اعضای مجلس قانون جدید انتخابات را بی‌اعتبار خوانده بودند

او گفت که مجلس پس از پایان تعطیلات تابستانی اش این فرمان را بررسی خواهد کرد. آقای رنجبر ابراز امیدواری کرد که مجلس آن را دیگر رد نخواهد کرد و به تصویب خواهد رساند.

این عضو مجلس گفت که مجلس خواستار وارد آوردن تغییراتی مواد مربوط به سهم زنان در مجلس نمایندگان، درجه تحصیل اعضای شوراهای محلی، شرایط نامزدی در انتخابات مجلس نمایندگان و ریاست جمهوری هستند.

آقای رنجبر همچنین گفت که مجلس خواستار رفع ابهام در باره چگونگی تعیین اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی است. در قانون جدید گفته شده که رئیس جمهوری اعضای کمیسیون را با مشورت روسای مجلس نمایندگان و سنا و همچنین رئیس قوه قضائیه تعیین می کند.

اما این عضو مجلس گفت که نمایندگان مجلس مواد قانون جدید در این مورد را "مبهم" می دانند و به همین دلیل خواستار مشخص شدن شرایط عضویت در این کمیسیون هستند.

نقش این کمیسیون با باطل اعلام کردن صدها هزار رای انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته خورشیدی، مورد توجه قرار محافل سیاسی و رسانه ای گرفت. این کمیسیون پنج عضو دارد و در حال دو عضو آن خارجی هستند.

به نظر می رسد با موافقت هیات مجلس و آقای کرزی برای بازنگری قانون جدید انتخابات، تنش ها میان آقای کرزی و مجلس تا حدودی کاهش خواهد یافت.

اما موارد دیگری هم هست که می تواند به اختلافات میان آقای کرزی و مجلس دامن بزند. پافشاری مجلس بر معرفی ۱۱ عضو کابینه و اعضای کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی شامل این موارد است.

یازده عضو کابینه کنونی آقای کرزی "سرپرست" هستند و تا حال از مجلس رای اعتماد به دست نیاورده اند.

مطالب مرتبط