افزایش ۳۰ درصدی ناامنی در ماه گذشته خورشیدی در افغانستان

Image caption ناامنی ها معمولاً با گرم شدن فصل بهار افزایش می یابد

مقامهای وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که حوادث امنیتی در یک ماه نخست سال جاری خورشیدی در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است.

ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله در یک نشست خبری گفت که در ماه حمل/فروردین امسال ۵۰۰ حادثه امنیتی در مناطق مختلف افغانستان روی داده است.

هر چند آقای بشری نگفت که این آمار در سال گذشته چند بوده، اما گفت که این آمار در مقایسه با ماه حمل سال گذشته ۳۰ افرایش را نشان می دهد.

سخنگوی وزارت داخله همچنین گفت که تلفات غیرنظامیان و افراد وابسته به شورشیان در این ماه نسبت به ماه حمل سال گذشته افزایش داشته است.

بر اساس آماری که آقای بشری ارائه کرد، در ماه حمل امسال ۱۸۳ غیرنظامی کشته و ۳۸۰ تن دیگر زخمی شده اند. او تلفات شورشیان در این ماه را شامل ۳۵۰ کشته و نزدیک به صد زخمی گفت. آقای بشری همچنین گفت که ۲۵۰ شورشی دیگر هم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

آقای بشری افزود که آمار تلفات شورشیان در ماه حمل امسال در مقایسه با ماه حمل سال گذشته هشت درصد افزایش را نشان می دهد.

سخنگوی وزارت داخله تلفات ماموران پلیس در ماه حمل امسال را ۷۳ تن و شمار زخمیان پلیس را ۱۵۰ تن گفت. به گفته او، آمار تلفات پلیس در این ماه در مقایسه با ماه حمل سال گذشته ۱۴ درصد افزایش داشته است.

او دلیل کاهش تلفات پلیس را بالا رفتن توانایی های پلیس در مبارزه با شورشیان دانست.

آقای بشری افزود که بیشتر حوادث ماه حمل سال جاری در ولایت های قندهار، هملند، غزنی و خوست روی داده است. به گفته او، این حوادث شامل بمبگذاری کنار جاده ای و انفجارهای انتحاری هم بوده است.

معمولاً با گرم شدن هوا در فصل بهار فعالیت های شورشیان افزایش می یابد. احتمالاً افزایش شمار حوادث امنیتی در فصل بهار با همین امر ارتباط داشته باشد.

مطالب مرتبط